Jesteś tutaj:
Prawo rodzinne i opiekuńcze
08.08.2017 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
4/5

Rodzina 500 plus: Kiedy należy złożyć wniosek, by uniknąć przerwy w wypłacie "500plus"?

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres można składać już od 1 sierpnia. Należy jednak pamiętać, że moment złożenia wniosku jest istotny, zwłaszcza z uwagi możliwość wstrzymania wypłaty „500plus”.

Komu przysługuje świadczenie wychowawcze?

 

Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Świadczenie to przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, ewentualnie na pierwsze/jedyne dziecko pod warunkiem, że rodzina otrzymuje niski dochód. Przesłanką otrzymania 500 złotych na pierwsze dziecko jest nieprzekroczenie ustawowego progu dochodowego. Świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze / jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze / jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.

 

Kiedy należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, by uniknąć przerwy w wypłacie „500plus”?

 

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy składać każdego roku, a prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok, to jest od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Same wnioski można składać już od 1 sierpnia, ale by uniknąć przerwy w wypłacie „500plus” powinno się to zrobić nie później niż do końca października. Skąd to wynika? Otóż ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wskazuje, że prawo do świadczenia ustalane jest od miesiąca złożenia wniosku. Tym samym złożenie wniosku później, np. w listopadzie skutkować będzie tym, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku (czyli od listopada), bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego. Tym samym nie otrzymamy wówczas świadczenia za miesiąc październik.

 

Składanie wniosku o świadczenie wychowawcze

 

Osoby, które otrzymują już świadczenie wychowawcze, a chciałaby otrzymywać je także w kolejnym okresie zasiłkowym, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze. Ważne jest, aby pamiętać, że wniosek składamy w gminie zamieszkania, a nie zameldowania.

 

 

Wniosek można również wysłać pocztą lub on-line za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

 

Jeżeli złożony przez nas wniosek będzie błędnie wypełniony, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze wzywa pisemnie osobę ubiegającą się o świadczenie do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Dopiero niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

 

Podstawa prawna:
Art. 4, art. 13 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r., poz. 195 ze zm.).

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.