Jesteś tutaj:
Prawo medyczne
09.01.2015 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
5/10

Pigułki po, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna dostępna bez recepty w Unii Europejskiej

Stosowanie pigułek "dzień po" to w Polsce nadal dość kontrowersyjny temat... Dla jednych jest to antykoncepcja awaryjna, a zatem nic złego, inni z kolei uważają stosowanie tej pigułki za jedną z form aborcji. Wiele osób, które z różnych powodów chcą skorzystać z tej formy antykoncepcji ma problem już na początku – z samym uzyskaniem recepty na pigułkę. Jednak jak wynika z informacji podanych przez RMF FM – Komisja Europejska podjęła decyzję, zgodnie z którą „pigułki dzień po” będą dostępne na terenie Unii Europejskiej bez recepty.

Pigułka „po” ellaOne

 

Decyzja ta odnosi się do pigułek o nazwie ellaOne. Zgodnie z treścią ulotki, jest to antykoncepcja w przypadkach nagłych, do stosowania w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tabletka – może być zastosowana w ciągu 5 dni, jednak jak wiadomo im szybciej tym większa jej skuteczność. W związku z powyższym odejście od wymogu uzyskania recepty niewątpliwie umożliwi parom szybszy dostęp do pigułek, a co za tym idzie zwiększy ich skuteczność. Uzasadniając swoją decyzję, Komisja Europejska powołała się na opinię opracowaną przez Europejską Agencję Leków (EMA), która stwierdziła, że tabletki "dzień po" mogą być stosowane bezpiecznie bez recept.

 

 

Czy w Polsce można kupić pigułkę „po” bez recepty?

 

Jak zostało wskazane, decyzja o sprzedaży tabletek ellaOne bez recepty dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jednakże należy mieć na względzie to, że nowa regulacja przewiduje zmiany w poszczególnych krajach w zależności od indywidualnych decyzji rządów. W związku z tym – niestety władze w naszym kraju mogą podjąć decyzję, na mocy której zakup tabletek ellaOne w dalszym ciągu będzie wymagał uzyskania recepty od lekarza. Gdyby tak się stało, tabelki te będzie można kupić bez recepty w innych krajach Unii Europejskiej – co oczywiście ze względu na czas nie będzie ‘opłacalne’.

 

Póki co w Polsce zarówno na zwykłe tabletki antykoncepcyjne, jak i te stosowane w nagłych przypadkach, czyli tzw. pigułki „po” – potrzebna jest recepta. I w dalszym ciągu, pomimo, że środki tzw. antykoncepcji awaryjnej zostały dopuszczone do obrotu w Polsce i są w pełni legalne, to niektórzy lekarze nie chcą ich przepisywać, tłumacząc, że działają jak lek wczesnoporonny oraz powołując się na własne poglądy i przekonania.

 

Co zrobić, jeśli lekarz nie chce przepisać recepty na pigułkę”po”?

 

Zgodnie z art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, przy czym ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego.

 

Jeśli lekarz dopełnił wszystkie koniecznie warunki do odmowy wypisania recepty, czyli:

 1. wskazał innego lekarza bądź placówkę opieki zdrowotnej, w której możesz otrzymać pomoc,
 2. sporządził odpowiedni wpis w dokumentacji medycznej,
 3. uprzedził wcześniej na piśmie przełożonego o swojej decyzji w sprawie odmowy wypisywania recept na środki antykoncepcyjne

   

   

 

to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko skorzystać z usług innego lekarza. Natomiast w przypadku, gdy te 3 warunki nie zostały spełnione – możesz udać się do przełożonego lekarza u którego możesz żądać interwencji. Ponadto możesz złożyć pisemną skargę na lekarza. W ostateczności, gdyby te środki nie przyniosły rezultatu – możesz skorzystać z instytucji państwowych działających na rzecz praw pacjenta, np. Rzecznik Praw Pacjenta, czy rzecznicy odpowiedzialności zawodowej przy właściwej izbie lekarskiej.

 

Podstawa prawna:
art. 39 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. 1997 nr 28 poz. 152)

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.