Jesteś tutaj:
Prawo konstytucyjne
03.11.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

By uciszyć antyrządowe protesty, zarządzą lockdown?

Czy rząd wykorzysta Covid, by uciszyć coraz donioślejszy głos społecznego niezadowolenia? Wyrok TK zakazujący aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wywołał szeroką i niemilknącą falę oburzenia. Od niemal dwóch tygodni tysiące Polaków wychodzą na ulicę, by okazać swoją dezaprobatę wobec działań rządu. Konfliktu władzy z Obywatelami nie zażegna również propozycja Prezydenta, którego „kompromis” daleki jest od oczekiwań Polaków. Dlatego coraz częściej mówi się, że następnym krokiem rządu będzie lockdown.

Covid pretekstem do tłumienia antyrządowych protestów?

 

Nie milknie fala oburzenia po wyroku TK, w którym orzeczono, że dopuszczalność aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest sprzeczne z Konstytucją. Wyrok, zrywając dotychczasowy kompromis, drastycznie ogranicza prawo aborcyjne, zmuszając de facto kobiety do urodzenia ciężko chorego dziecka. Trwające od ponad tygodnia protesty nie tylko nie milkną, ale zyskują coraz szersze poparcie społeczne. Czy rząd, chcąc stłumić niezadowolenie Obywateli, wykorzysta pandemię, by ograniczyć Polakom konstytucyjne prawo do protestu?


 

 

 

Prawo do protestu prawem konstytucyjnym

 

Choć obowiązujące rozporządzenia covidowe zakazują zgromadzeń powyżej 5 osób, to ograniczenia te są nieskuteczne względem konstytucyjnego prawa do protestu, wynikającego z art. 57 Konstytucji.

 

W świetle regulacji art. 57 Konstytucji RP, każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Wolność zgromadzeń jest prawem istotnym dla funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa. Realizuje ono nie tylko interes poszczególnych jednostek, ale również interes ogólnospołeczny. Należy więc stwierdzić, że skoro wolność zgromadzeń jest konstytucyjnie chroniona, to jakiekolwiek jej ograniczenia muszą być wprost w ustawie wyrażone i wykluczone są wszelkie interpretacje rozszerzające czy wnioskowanie przez analogię. Tym samym ewentualna interwencja organów władzy publicznej w wolność zgromadzeń musi mieć charakter wyjątkowy i nie może być czyniona w drodze rozporządzenia.

 

W nawiązaniu do orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka należy również podkreślić, że w demokratycznym państwie prawa władze powinny wykazać tolerancję wobec obywatelskiego prawa do protestu, a służby winny zadbać o bezpieczeństwo z uwzględnieniem praw i wolności obywatelskich.

 

Podstawa prawna:

Art. 4a ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży(Dz.U.1993.17.78 ).

Art. 57 Konstytucji RP.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.