Jesteś tutaj:
Prawo konstytucyjne
21.10.2019 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

Pełnomocnik wyborczy KW PiS chce zmienić wynik wyborów rękami Sądu Najwyższego

Od momentu publikacji ostatecznych wyników wyborów parlamentarnych nie milkną echa niezadowolenia partii rządzącej z powodu utraty większości w jednej z izb parlamentu – Senacie. Krucha większość, jaką dysponuje opozycja, jest wolą społeczeństwa, wyrażoną przy urnach wyborczych 13 października. Niestety, dla zwycięzców wyborów do Sejmu wynik podany przez PKW zdaje się być nieakceptowany. Były już próby namówienia senatorów opozycji do przejścia w barwy PiS, teraz postanowiono zmienić wynik wyborów rękami SN.

Protesty wyborcze sposobem zmiany wyników wyborów do Senatu?

 

PiS nie kryje, że chce zmienić wynik wyborów. Jak podaje Pełnomocnik Wyborczy KW PiS w uzasadnieniu złożonego protestu wyborczego,  „wyniki wyborów do Senatu RP niemal po połowie dzielą Izbę Wyższą Parlamentu RP pomiędzy partię aktualnie sprawującą władzę, a opozycję. W tym stanie rzeczy, w słusznie rozumianym interesie społecznym, powszechnych, jest podjęcie dodatkowych działań weryfikujących poprawność ustalenia wyników głosowania”. Dodaje przy tym, że „ ustalenie, iż część głosów zostało nieprawidłowo uznanych za nieważne, zaś w rzeczywistości powinny być one uznane jako głosy poparcia dla kandydata KW Prawo i Sprawiedliwość decyduje o tym, że najwięcej głosów uzyskał kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość”.

 

 

 

 

Protesty wyborcze dotyczą 6 okręgów wyborczych

 

Jak podaje PAP, protesty wyborcze dotyczą okręgów, w których kandydaci PiS przegrali z kandydatami opozycji. Partia rządząca kwestionuje wynik wyborów w Katowicach, w Koszalinie, a także w okręgu nr 12 w województwie kujawsko pomorskim, oraz okręgach nr 92,95, 96 w Wielkopolsce.  

 

Sąd Najwyższy rozpatrzy protesty wyborcze

 

Sąd Najwyższy zwrócił się do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Prokuratora Generalnego i Przewodniczących właściwych Okręgowych Komisji Wyborczych z prośbą o zajęcie stanowiska w terminie 5 dni. Sąd Najwyższy rozpatruje protesty wyborcze w składzie 3 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Opinia powinna zawierać ustalenia co do zasadności zarzutów protestu, a w razie potwierdzenia zasadności zarzutów - ocenę, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów kodeksu miało wpływ na wynik wyborów. Sąd Najwyższy na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów rozstrzyga o ważności wyborów oraz o ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Rozstrzygnięcie ma formę uchwały podjętej w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nie później niż w 90 dniu po dniu wyborów.


Źródło:
Oficjalna strona Sądu Najwyższego
PAP.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.