Jesteś tutaj:
Prawo własności intelektualnej
23.08.2019 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
3,33/9

Aplikacje mobilne- jak bezpiecznie z nich korzystać?

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona i zainstalowanych na nim aplikacjach. Jednak niektóre z tych nowoczesnych narzędzi jedynie iluzorycznie poprawiają komfort naszego życia, w rzeczywistości bowiem są „złodziejami” naszych danych. Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych? Na co zwracać uwagę przy ich instalowaniu? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku.

Zgoda przy instalowaniu aplikacji mobilnej

 

Gdy instalujemy aplikację mobilną, przede wszystkim zgadzamy się na wykorzystanie naszych danych, które są potrzebne do jej prawidłowego działania. Częstokroć jednak twórcy owych narzędzi  chcą pozyskać od nas więcej zgód, np. w celach marketingowych, wyświetlania nam spersonalizowanych reklam, powiadamiania nas o sklepach czy punktach usługowych w pobliżu miejsc, w których się w danym momencie znajdujemy. Wprawdzie RODO pozwala nam w dowolnym momencie wycofać zgodę na przetwarzanie naszych danych, ale dobrze jest sprawdzić, czy jest to równie łatwe, jak jej udzielenie.

 

Zakres danych, do których aplikacja ma dostęp

 

Bardzo ważnym aspektem przy instalacji aplikacji jest sprawdzenie, do jakich danych rzeczobe oprogramowanie chce mieć dostęp. Niektóre aplikacje domagają się dostępu do: informacji o naszej lokalizacji, zdjęć, kontaktów czy dokumentów. Watro wówczas zastanowić się, jaki jest cel dostępu do poszczególnych funkcji. Czy dając nieograniczony dostęp, np. do pamięci telefonu i naszych kontaktów, nie narazimy na utratę nie tylko swoich danych, ale i danych naszych znajomych. Takie aplikacje mogą niekiedy wysłać dodatkowe dane o nas bądź nieustannie śledzić naszą lokalizację. Wprawdzie niektóre funkcje w aplikacjach są niezbędne do poprawnego ich działania, np. mapy i programy do nawigacji muszą korzystać z danych geolokalizacyjnych, by wskazać nam drogę do celu, jednak w przypadku programów typu aplikacja z latarką już takich danych nie potrzebuje.

 

 

 

Minimalizowanie przetwarzania danych

 

Przy instalacji aplikacji należy zwrócić uwagę, czy zakres przekazywanych za jej pośrednictwem danych na nasz temat jest adekwatny do celu, w jakim powstała dana aplikacja. Przykładowo oprogramowanie odpowiadające za skanowanie kodów QR albo czytnik e-booków nie potrzebują dostępu do naszych kontaktów czy danych lokalizacyjnych.

 

Obowiązek informacyjny producenta

 

Producent aplikacji musi wypełnić obowiązek informacyjny, wynikający z przepisów RODO. Jeżeli do działania aplikacji konieczne jest przetwarzanie danych osobowych, to administrator powinien poinformować nas o wszelkich zasadach przetwarzania danych osobowych, czyniąc to w sposób przejrzysty i zrozumiały, w zwięzłej formie, jasnym i prostym językiem. Z informacji przekazywanych przez twórcę aplikacji możemy dokładnie poznać jego cele i zakres danych, jaki zamierza przetwarzać i w jakich celach.

 

Pamiętaj!

 

Jeżeli masz wątpliwości co do zakresu przetwarzanych danych przez aplikację, to skontaktuj się z jej twórcą. W przypadku braku reakcji z jego strony lub pozostawiania pytań bez odpowiedzi, bezpieczniej jest zrezygnować z takiej aplikacji i np. poszukać innej o podobnych funkcjach.
Jeżeli masz podejrzenie, że dana aplikacja bezprawnie wykorzystuje Twoje dane, skontaktuj się z jej administratorem. Warto również powiadomić o naszych podejrzeniach oficjalny kanał dystrybucji tej aplikacji, np. AppStore – często po takich zgłoszeniach znacznie wnikliwiej analizują działanie aplikacji, co do której pojawiają się wątpliwości. Możesz również zgłosić bezprawne przetwarzanie Twoich danych do Prezesa UODO. Problematyka ingerencji aplikacji i nowoczesnych urządzeń w sferę naszej prywatności i zagrożeń związanych z nowymi technologiami nie jest nowa. A unijne organy ochrony danych osobowych od lat dyskutują na ten temat i podejmują działania mające na celu zapewnienie większej ochrony danych osobowych i uświadamiania obywateli o zagrożeniach. Przykładem jest podpisanie Deklaracji Warszawskiej podczas obrady 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności i przyjęcie rezolucji poświęconych m.in. profilowaniu, śledzeniu w sieci.


Źródło:
Oficjalna strona Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.