Jesteś tutaj:
Prawo własności intelektualnej
18.03.2013 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Dozwolony użytek ustawowy. Co wolno w Internecie.

Prawo autorskie powstało przede wszystkim aby chronić słuszne interesy twórcy. Przyznanie nadmiaru praw twórcy mogło by jednak doprowadzić do sytuacji patologicznych, w których w sposób egoistyczny będzie on utrudniał lub nawet uniemożliwiał społeczeństwu dostęp do dorobku kultury i nauki. Łatwo też sobie wyobrazić sytuację w której niektórych osób nie będzie stać aby uiścić wymaganą opłatę za korzystanie z utworu. Dlatego właśnie uprawnienia twórców ulegają pewnym ograniczeniom uwzględniając także interes społeczny.

Dozwolony użytek ustawowy zwany także potocznie licencją ustawową został unormowany w art. 23 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zezwala on na nieodpłatne korzystanie bez zezwolenia twórcy z już rozpowszechnionego utworu, w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten o czym należy pamiętać jest wyjątkiem od zasady wyłącznego uprzywilejowania twórcy. Nie ma bowiem możliwości wymagania od twórcy udostępnienia dzieła w celu jego bezpłatnego skopiowania.


Wyjątek ten nie jest także nieograniczony bowiem został ściśle określony krąg osób które legalnie mogą dzielić się utworami ale także i krąg utworów z których można korzystać w ten sposób. A nade wszystko dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.


Utwory można legalnie udostępniać osobą z którymi pozostajemy w związku osobistym, a szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub w stosunku towarzyskiego. Należy jednak zachować ostrożność udostępniając utwór w ramach dozwolonego użytku tak aby miały do niego dostęp tylko osoby powołane nie zaś potencjalnie każdy internauta. Wystrzegać należy się pobierania utworów przez P2P czy popularne Torrenty ponieważ oprócz pobierania automatycznie bezprawnie udostępniamy go potencjalnie nieograniczonej liczbie osób co naraża nas na odpowiedzialność karną. Rozpowszechnianie bez uprawnienia cudzego utworu w podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.(art.116 ust. o pr. aut.).


Zgodnie z art. 77 ust. o pr. aut. programy komputerowe nie mogą być wykorzystywane w ramach dozwolonego użytku ustawowego. Podobnie jak nie możemy budować według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego w ramach licencji ustawowej.


Znaczenie ma także liczba posiadanych przez siebie kopii danego utworu w ustawie wskazane jest literalnie iż korzystanie w ramach dozwolonego użytku obejmuje pojedyncze kopie utworów. Bez zasadne posiadanie wielu kopii tego samego utworu może naruszać zasady normalnego wykorzystywania utworu a zatem przekraczać zakres dozwolonego użytku.


Nie mniej jednak mimo restrykcyjnych zasad nadal w ramach dozwolonego użytku ustawowego, możemy legalnie wymieniać się w gronie znajomych ulubionymi książkami, filmami i muzyką.


Przytaczane Akty Prawne

Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

 

MG

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.