Jesteś tutaj:
Prawo karne
01.09.2015 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
3,39/14

Mandat z fotoradaru - czy jesteś już przestępcą?

Każdy wie, że zaświadczenie o niekaralności jest wystawiane, jeśli nigdy nie popełniłeś przestępstwa. Z drugiej strony wątpliwości rodzą mandaty, także te wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów. Czy ukarany w ten sposób kierowca nie może otrzymać stosownego zaświadczenia? Odpowiedzi szukaj w artykule.

Jak szybko możesz jeździć swoim autem?

 

Dla przypomnienia ustawa – Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00-23.00 wynosi zasadniczo 50 km/h.  drugiej strony musimy wiedzieć, że dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00-5.00 wynosi 60 km/h. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h. Od powyższych reguł istnieją jednak pewne wyjątki. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym wynosi w przypadku:

1. samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

 • na autostradzie - 140 km/h,
 • na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h,
 • na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h,
 • na pozostałych drogach - 90 km/h

2. zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

 • na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 km/h,
 • na pozostałych drogach - 70 km/h.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz zapoznać się z Taryfikatorem mandatów - wykroczenia
przejdź do formularza »

 

Przekroczenie prędkości, które zostało zarejestrowane przez fotoradar skutkuje nałożeniem mandatu na kierowcę. Oczywiście od takiej „decyzji” można odwoływać się do sądu, jednak w praktyce bardzo trudno udowodnić, że nie naruszyliśmy przepisów w zakresie ograniczenia prędkości – szczególnie, gdy jest to udokumentowane odpowiednim urządzeniem pomiarowym. Niemniej jednak warto wspomnieć o możliwej drodze odwoławczej.

 

Wykroczenie to nie przestępstwo

 

Wielu kierowców, szczególnie tych, którzy zdecydowali się odwołać od nałożonego mandatu i niestety przegrali sprawę w sądzie, obawia się, że owa „karalność” negatywnie wpłynie na ich „karną kartotekę”. Nic bardziej mylnego, ponieważ niezależnie od tego w jakim trybie otrzymaliśmy mandat za przekroczenie prędkości – nawet jeśli chodzi o odwoławcze postępowanie sądowe, to nie wpływa ono na historię karalności danej osoby. Ukaranie mandatem jest bowiem sankcją za wykroczenie drogowe, a nie za przestępstwo. Wykroczenia natomiast nie mają wpływu na możliwość otrzymania zaświadczenia o niekaralności, ponieważ nie są w nim ujęte.

 

Dla przypomnienia, wykroczeniem określamy czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5.000 złotych lub nagany. Sprawca czynu zabronionego nie popełnia wykroczenia, jeżeli czyn jest niezawiniony

 

Zaświadczenie o niekaralności

 

Aby uzyskać informację z Krajowego Rejestru Karnego o konkretnej osobie lub podmiocie zbiorowym, należy posłużyć się odpowiednim formularzem, który możemy pobrać na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem. Za informację o  osobie zapłacimy 50 zł, a za informację o podmiocie zbiorowym 100 zł. Należycie wypełniony i opłacony formularz składa się osobiście w Biurze Informacyjnym KRK lub w Punkcie Informacyjnym KRK (wykaz punktów znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości -  działają one przy sądach powszechnych w całej Polsce). Istnieje także możliwość przesłania wniosku pocztą bezpośrednio do Biura Informacyjnego KRK.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz zapoznać się z Taryfikatorem mandatów - wykroczenia przejdź do formularza »

 

Chcąc uzyskać zaświadczenie o niekaralności z KRK postępujemy analogicznie jak powyżej. Możemy przy tym skorzystać z pomocy naszego pełnomocnika – jeżeli sami nie mamy możliwości osobistego złożenia wniosku o zaświadczenie. Aby pełnomocnik mógł uzyskać dla nas zaświadczenie o niekaralności, musi posiadać do tego pisemne upoważnienie od osoby wskazanej we wniosku oraz własny dowód osobisty. Nie wolno zapominać, że za pełnomocnictwo musimy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Uzyskane zaświadczenie jest ważne przez okres 6 miesięcy.

Autor/Źródło: Rafał RodzeńSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.