Jesteś tutaj:
Prawo budowlane
03.10.2016 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
4,17/6

Mieszkanie dla każdego?

Własne „M” jest marzeniem wielu młodych Polaków, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. Choć Polska w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej takich jak Niemcy, Francja czy Szwajcaria może poszczycić się wysokim współczynnikiem osób mieszkających „na swoim” w porównaniu do liczby wynajmujących mieszkanie, to własne lokum jest dla młodych Polaków rzadkością. Program „Mieszkanie dla młodych” miał wspomóc młodych ludzi w kupnie ich własnego „M”. Teraz rząd uruchamia nowy Narodowy Program Mieszkaniowy. Sprawdźmy zatem, kto – według założeń – będzie mógł z niego skorzystać.

Narodowy Program Mieszkaniowy – kto skorzysta?

 

Narodowy Program Mieszkaniowy to nowy pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Według założeń projekt adresowany do wszystkich Polaków borykających się z brakiem samodzielnego mieszkania. Będą mogły z niego skorzystać rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny oraz osoby samotne. Co istotne, z programu będzie mógł skorzystać każdy bez względu na wiek.

 

W założeniach programu wskazuje się również, że jego podstawowym celem będzie:

 • zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych - chodzi o zwiększenie liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców – do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, co oznacza wzrost z 363 do 435 mieszkań na 1000 osób;
 • zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową) - chodzi o zmniejszenie liczby oczekujących na najem mieszkania gminnego – do 2030 r. samorządy gminne powinny mieć możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich oczekujących na najem mieszkania od gminy;
 • poprawa warunków mieszkaniowych, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej – chodzi tutaj o zmniejszenie liczby osób mieszkających w warunkach substandardowych – do 2030 r. liczba osób mieszkających w warunkach substandardowych (niski stan techniczny budynku, brak podstawowych instalacji technicznych lub przeludnienie) powinna spaść z ok. 5,3 do ok. 3,3 mln osób, czyli o ok. 2 mln osób.

 

Powstaną tańsze mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności

 

Narodowy Program Mieszkaniowy ma opierać się na 4 filarach. Jednym z nich jest zwiększenie dostępności do mieszkań. Maja być bowiem dostępne mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności, powstające m.in. na gruntach Skarbu Państwa. Powstaną tańsze mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów) w mieszkaniu na wynajem wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 – 24 zł za metr kwadratowy. Preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele. Ponadto – w ramach powyższego filaru – podejmowane mają być działania wspierające oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Program stwarza możliwość oszczędzania – na zakup, budowę oraz remont mieszkania lub domu jednorodzinnego – na tzw. subkontach mieszkaniowych: Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Środki mają być gromadzone na IKM, założonych w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Oszczędności będą zwolnienie z podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Niektóre cele mieszkaniowe będą wspierane premią wypłacaną z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć m.in. od wielkości rodziny.

 

Podsumowanie

 

Jednym z założeń programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Na to, czy program okaże się efektywny i czy faktycznie zostaną zrealizowane jego pryncypia przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze kilka lat.

 

Źródło:
Założenia do uchwały w sprawie przyjęcia „Narodowego Programu Mieszkaniowego”, dostępne na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.