Jesteś tutaj:
Prawo budowlane
30.10.2013 - Konfederacja Lewiatan
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Projekt kodeksu budowlanego- dobra informacja dla inwestorów zagranicznych

W opublikowanym przez Bank Światowy rankingu Doing Business 2014 Polska awansowała o 10 pozycji i znalazła się 45 miejscu na 189 sklasyfikowane państwa. Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan.

To dobra informacja dla inwestorów zagranicznych, bo pokazuje, że w Polsce poprawiają się warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. To także pozytywny sygnał dla naszych przedsiębiorców, ponieważ świadczy o tym, że mimo licznych przeszkód, można jednak coś zrobić dla ułatwienia funkcjonowania biznesu w takich dziedzinach jak: uzyskiwanie pozwoleń na budowę czy zakładanie firm. Bardzo poprawiliśmy w rankingu pozycję, jeśli chodzi o uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Stało się to przede wszystkim dzięki istotnemu obniżeniu ich kosztów. Liczba procedur zmniejszyła się bowiem tylko z 19 do 18, a czas potrzebny na załatwienie pozwolenia skrócił się o 3 dni, ze 164 do 161. Ale ta zmiana spowodowała wyłom w biurokratycznym murze, którego przedsiębiorcy nie mogli sforsować od lat. Rząd przygotował projekt kodeksu budowlanego, który powinien – mamy nadzieję - usprawnić proces inwestycyjny. A to jest warunek eliminowania barier przy rozpoczynaniu nowych inwestycji, których tak bardzo potrzebujemy. Bez nich nasz wzrost gospodarczy będzie słabszy, a zdolność do tworzenia nowych miejsc pracy znacznie mniejsza.

 

 


Poważny problem mamy natomiast z rozliczaniem podatków. W rankingu jesteśmy na 113 miejscu na 189 państw. Z tegorocznych badań małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan, wynika że dla ponad 69 proc. firm regulacje dotyczące podatku VAT są nieprzejrzyste, niejednoznaczne i stanowią poważne utrudnienie w działalności gospodarczej. Dla ponad 65 proc. firm przeszkodą w prowadzeniu biznesu jest niska przejrzystość i jednoznaczność systemu podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Ciągle 60 proc. przedsiębiorstw mówi, że procedury administracyjne i koszty z nimi związane są barierą, którą trudno pokonać.

 


Rząd powinien pójść za ciosem i spowodować, że biurokratyczny mur, który – jak pokazał Bank Światowy w swoim rankingu Doing Business – został naruszony, zostanie cegła po cegle rozebrany. Ciągle jeszcze bowiem jest wiele do zrobienia w obszarze pozwoleń na budowę, w procedurach i kosztach związanych z zakładaniem firm, w nienaruszonym obszarze rozliczania podatków(!!!), egzekwowaniu kontraktów, czyli w pracy naszych sądów rozstrzygających sprawy gospodarcze.

 

Konfederacja Lewiatan

Autor/Źródło: Konfederacja LewiatanSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.