Jesteś tutaj:
Prawo budowlane
30.11.2012 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1

Kolektory słoneczne - czy potrzebne jest pozwolenie?

Energia odnawialna i związane z nią specjalistyczne urządzenia są w Polsce coraz bardziej popularne. Dotyczy to także energii słonecznej i potrzebnych do jej pozyskiwania kolektorów słonecznych. W polskim systemie prawnym powyższa materia została szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Zasadniczo kwestia kolektorów słonecznych dotyczy ewentualnego pozwolenia na ich montaż i użytkowanie. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 i 16 Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych, a także montażu wolno stojących kolektorów słonecznych. Tym samym z powyższego wynika, iż instalacja kolektorów słonecznych na dachu naszego mieszkania czy nawet w formie wolnostojącej (czyli bez fundamentów) przy danej nieruchomości, nie wymaga uzyskania jakiegokolwiek pozwolenia  czy zgłaszania do właściwych organów. W tym miejscu warto podkreślić, że rozmiar kolektora nie ma najmniejszego znaczenia prawnego. Pamiętajmy jednak o treści art. 30 ust. 1 pkt 3b Prawa budowlanego, zgodnie z którym zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. Tym samym należy przyjąć, że zainstalowanie kolektora słonecznego na wysokości wyższej, niż 3 m będzie wymagało zgłoszenia w Urzędzie Miejskim lub Urzędzie Powiatowym.



Zupełnie inną sytuacją jest zainstalowanie kolektora słonecznego, który zostanie posadowiony na fundamencie – niezależnie od odległości od nieruchomości. W takim przypadku ustawodawca wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, zgodnie z ogólnymi regułami tak jak np. przy budowie domu.


Warto w tym miejscu przytoczyć także stanowisko Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym kolektory słoneczne nie należą do kategorii budowli, lecz do kategorii urządzeń związanych z obiektami elektrowni słonecznych. Tym samym potwierdza to, iż instalacja paneli słonecznych nie wymaga w ogóle potrzeby uzyskiwania zgody jakiegokolwiek organu. Zasadniczo też nie musi być gdziekolwiek zgłaszana. Dla ciekawostki tylko warto nadmienić, iż grunty na których posadowione będą kolektory słoneczne zostaną objęte podatkiem rolnym, choć w niektórych przypadkach zastosowanie znajdzie także podatek od nieruchomości (wtedy, gdy tylko część nieruchomości gruntowej będzie zajęta przez kolektor).

Autor/Źródło: Rafał Rodzeń



Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.