- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaSprawdź, jak wypowiedzieć umowę o świadczenie usług telewizyjnych

    Sprawdź, jak wypowiedzieć umowę o świadczenie usług telewizyjnych

    Po pierwsze, musisz odnaleźć wszelkie dokumenty jakie otrzymałeś w związku z zawartą umową. Mowa oczywiście o samej umowie, jak również o regulaminie świadczenia usług telewizyjnych. W dokumentach tych znajdziesz istotne informacje takie jak np. warunki wypowiadania i rozwiązywania umowy o świadczenie usług telewizyjnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wypowiedzeniu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych przeczytaj dokładnie umowę i zapoznaj się z jej postanowieniami, w szczególności odnoszącymi się do warunków jej wypowiedzenia.

    Swoboda zawierania umów

    Zgodnie z zasadą wyrażoną w przepisie art. 3531 kodeksu cywilnego, strony, które zawierają umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zatem, jeśli inna ustawa, która bardziej szczegółowo odnosi się do danego zagadnienia – nie zawiera konkretnych przepisów, to w umowie można zawrzeć takie postanowienia, jakie strony ustalą – oczywiście pod warunkiem, że ich treść lub cel nie będą sprzeciwiały się właściwości stosunku, ani zasadom współżycia społecznego. W przypadku umowy o świadczenie usług telewizyjnych, należy wskazać, że najczęściej nie jest ona w żaden sposób negocjowana indywidualnie z klientem, zatem tak naprawdę to właśnie operator niejako narzuca wszelkie warunki świadczenia usług telewizyjnych – w tym również okres wypowiedzenia.

    Należy podkreślić, że umowa o świadczenie usług telewizyjnych oraz dołączony do niej regulamin muszą w jednoznaczny sposób określać prawa i obowiązki zarówno operatora, jak i abonenta. Co do kwestii wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telewizyjnych pamiętaj o tym, że taka umowa może być rozwiązana zarówno przez abonenta, jak i operatora z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub jeśli przewidziano taką możliwość umowie – również ze skutkiem natychmiastowym. Wszystkie możliwe opcje są uzależnione od tego co tak naprawdę jest zapisane w umowie.

    Okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telewizyjnych

    Praktyka wskazuje, że w większości umów o świadczenie usług telewizyjnych – ich postanowienia stanowią, że wypowiedzenie nie jest skuteczne z dniem jego dokonania. Zatem, aby złożone wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telewizyjnych nabrało mocy prawnej, to musi upłynąć określony czy to w umowie, czy też w regulaminie czas np. 1 lub 3 miesięczny.

    Pamiętaj również o tym, że operator, który świadczy usługi telewizyjne nie może w sposób dowolny zastrzec w umowie lub regulaminie, że będzie mógł bez wypowiedzenia rozwiązać umowę w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym lub zawiesić świadczenie usług bez odszkodowania w przypadku działania na szkodę operatora. Takie postanowienie umowne jest niezgodne z obowiązującymi regulacjami. Ponadto, zgodnie z orzecznictwem sądowym – zastrzeżenie dla przedsiębiorcy jednostronnych uprawnień, które nie mają swojego odpowiednika po stronie konsumenta jest niedopuszczalne. To samo dotyczy także w przypadku posługiwania się przez przedsiębiorcę postanowieniami, które zawierają w swojej treści niedookreślone pojęcia, które można dowolnie interpretować. Tak orzekł na przykład Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 31 stycznia 2011 r. (sygn. akt VI ACa 998/10). W uzasadnieniu tego orzeczenia, sąd wskazał, że brak precyzyjnego określenia, w jakich sytuacjach konsument jest narażony na natychmiastowe rozwiązanie przez drugą stronę umowy o świadczenie usług powoduje u niego stan niepewności. Nadto, sąd wskazał, że pozycja konsumenta narusza także zasadę równości stron i pozostaje przejawem nierzetelnego traktowania konsumenta przez przedsiębiorcę. Z uwagi na to, operator nie może rozwiązać umowy z konsumentem w dowolnym momencie.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wypowiedzenie umowy na telewizję satelitarną
    przejdź do formularza »

    Obliczenie terminu wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telewizyjnych

    Najczęściej mamy do czynienia z umowami lub regulaminami świadczenia usług telewizyjnych, w których jest wskazane w jaki sposób należy obliczać termin wypowiedzenia tej umowy. Przeważnie termin wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telewizyjnych jest liczony na koniec okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że złożenie wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telewizyjnych na początku miesięcznego okresu rozliczeniowego powoduje związanie umową nie tylko przez ten cykl, ale także jeszcze następny.

    Podstaw prawna:
    art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE