- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaCzy noszenie podróbki jest karalne?

    Czy noszenie podróbki jest karalne?

    Podróbki można zakupić wszędzie – zarówno w sieci, jak i na lokalnych bazarach. Wszystko jednak będzie się skupiało wokół tego czy rzeczywiście chcesz mieć idealną kopię znanej marki, czy po prostu padłeś ofiarą oszustwa. Jedno jest jednak pewne, okazyjna cena 50 zł za torebkę Prady czy 100 zł za bluzkę z kolekcji Gucci już powinna skłonić Cię do zastanowienia – nigdy nie znajdziesz tak tanich towarów znanych marek, nawet po przecenie.

    Jedyną słuszną radą pozwalającą uniknąć zakupu podróbek jest po prostu to, aby uważać przy dokonywanych transakcjach. Sprawdź przed kupnem interesujący Cię produkt – oczywiście jeśli jest to tylko możliwe, a najlepiej dokonuj zakupu bezpośrednio u producenta lub w licencjonowanym sklepie. Oczywiście wszystko to nie będzie miało znaczenia, jeśli zechcesz kupić podróbkę.

    Rodzime gwiazdy

    Tak naprawdę nawet nasze polskie gwiazdy noszą podróbki – nikt jednak nie słyszał, aby z tego powodu miały jakieś nieprzyjemności prawne (a przecież publicznie prezentują się w fałszywkach). Tak naprawdę podrabianie jakichkolwiek rzeczy można sklasyfikować jako kradzież własności intelektualnej. W praktyce jednak mało który użytkownik ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność.

    Oczywiście tworzenie fałszywek jest w pełni karalne – grozi za to nawet 2 lata pozbawienia wolności (w wyjątkowych przypadkach nawet 5 lat pozbawienia wolności), nie wspominając o zamknięciu działalności gospodarczej fałszerza. Konsument nie ponosi jednak takiej odpowiedzialności? Dlaczego? Ponieważ polskie prawo nie karze osób, które podróbki noszą. We Francji np. karą za używanie podróbek jest pozbawienie wolności do lat 3 i grzywna do wysokości 300 000 euro – takie środki skutecznie odstraszają od kupowania podróbek, nawet nieświadomego. W Polsce podobnych przepisów brak.

    Można nosić podróbki?

    Można, oczywiście od warunkiem że nie jesteś jednocześnie producentem takiej odzieży i nie uczestniczysz w paserstwie. Zgodnie bowiem z treścią art. 291 i 292 Kodeksu karnego, kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    Decydując się na zakup i noszenie podróbki nie musisz obawiać się, że zostaniesz złapany przez policję na ulicy, a Twoje rzeczy będą zarekwirowane. Z drugiej strony musisz jednak pamiętać, że zakupione podróbki mogą być przez funkcjonariuszy przejęte – np. wtedy, gdy policja dotrze do wszystkich kontrahentów nieuczciwego sprzedawcy. W takim przypadku podróbki mogą stanowić ważny dowód w postępowaniu karnym. Ostatecznie może więc nosić podróbki bez obaw, czasem jednak mogą być zarekwirowane, choć zdarza się to naprawdę bardzo rzadko.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE