- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaW jaki sposób mogę wypowiedzieć umowę o dostęp do Internetu?

    W jaki sposób mogę wypowiedzieć umowę o dostęp do Internetu?

    To kiedy i w jaki sposób możesz rozwiązać umowę z dostawcą Internetu wynika wprost z z umowy jaką podpisałeś z dostawcą lub regulaminem świadczenia usług telekomunikacyjnych tego dostawcy. Zatem przed przystąpieniem to napisania wypowiedzenia najlepiej przejrzeć te dokumenty i sprawdzić na jaki okres czasu podpisałeś umowę, czy nie przewidziano w nich kar umownych za wcześniejszy zerwanie umowy, jaki jest okres wypowiedzenia itd.

    Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na dostęp do Internetu?

    Umowa o świadczenie usług dostępu do Internetu wraz z dołączonym do niej regulaminem świadczenia usług telekomunikacyjnych muszą w sposób jasny określać prawa i obowiązki stron, czyli abonenta i operatora. W myśl art. 3531 kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zatem jeżeli w innej ustawie, która w sposób bardziej szczegółowy odnosi się do danego zagadnienia – nie ma konkretnych wytycznych, to w umowie można zawrzeć takie postanowienia, jakie strony ustalą – pod warunkiem, że ich treść lub cel nie będą sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ani zasadom współżycia społecznego. Wskazać przy tym należy stwierdzić, że aktualnie obowiązujące przepisy ustawy – prawo telekomunikacyjne także nie określają jakie powinny być np. terminy i skutki dokonania wypowiedzenia umowy dostępu do Internetu. W związku z powyższym wymogi te powinny być sprecyzowane w regulaminie świadczenia usług, dołączonym do umowy zawartej z operatorem. Umowa o dostęp do Internetu może być rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia albo ze skutkiem natychmiastowym. Pamiętaj jednak o tym, że przeważnie zgodnie z zapisami umowy lub regulaminu złożone wypowiedzenie nie jest skuteczne z dniem jego dokonania. W większości przypadku, aby złożone wypowiedzenie umowy o świadczenie usługi dostępu do Internetu nabrało skutków prawnych, musi upłynąć określony w umowie lub w regulaminie czas, np. 1 miesiąc.

    Należy także wskazać, że operator, który świadczy usługi dostępu do Internetu nie może dowolnie sobie zastrzec w umowie lub regulaminie, że będzie mógł bez wypowiedzenia rozwiązać umowę w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym lub zawiesić świadczenie usług bez odszkodowania w przypadku działania na szkodę operatora. Takie postanowienie regulaminu jest niezgodne z aktualnymi przepisami. Co więcej, w orzecznictwie sądowym wskazuje się, że zastrzeżenie dla przedsiębiorcy jednostronnych uprawnień, które nie mają swojego odpowiednika po stronie konsumenta jest niedopuszczalne. Podobnie jest w przypadku posługiwania się przez przedsiębiorcę postanowieniami, które zawierają w swojej treści niedookreślone pojęcia, które można dowolnie interpretować. Stanowisko takie zajął między innymi Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 31 stycznia 2011 r. (sygn. akt VI ACa 998/10), który uznał, że brak precyzyjnego określenia, w jakich sytuacjach konsument jest narażony na natychmiastowe rozwiązanie przez drugą stronę umowy o świadczenie usług powoduje u niego stan niepewności. Sąd wskazał ponadto, że pozycja konsumenta narusza również zasadę równości stron i pozostaje przejawem nierzetelnego traktowania konsumenta przez przedsiębiorcę. W związku z powyższym operator nie może rozwiązać umowy z konsumentem w dowolnym momencie.

    Jak obliczyć termin wypowiedzenia umowy dostępu do Internetu?

    Zazwyczaj w umowie lub regulaminie operator określa w jaki sposób można obliczyć termin wypowiedzenia umowy dostępu do Internetu. Zgodnie z większością zawieranych umów, termin wypowiedzenia umowy dostępu do Internetu jest liczony na koniec okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że złożenie wypowiedzenia na początku miesięcznego okresu rozliczeniowego powoduje związanie umową nie tylko przez ten cykl, ale również jeszcze następny. Pamiętaj o tym, że nie zmienia tego nawet fakt niekorzystania przez Ciebie z Internetu. Należy podkreślić, że zarówno wówczas, gdy korzystasz, jak wtedy kiedy np. wypowiadasz umowę z powodu przeprowadzki do innego mieszkania i za późno sobie przypomniałeś o wypowiedzeniu umowy o Internet – to nawet w przypadku, gdy tam już nie mieszkasz, to operatorowi przysługuje zapłata abonamentu przez cały okres wypowiedzenia.

    Forma wypowiedzenia umowy o dostęp do Internetu

    Wypowiedzenie umowy z dostawcą Internetu najlepiej złożyć na piśmie. Należy sporządzić dwa egzemplarze wypowiedzenia, jeden dla operatora, natomiast drugi dla siebie – na którym zostanie potwierdzony doręczenia dla operatora.

    Podstawa prawna:
    art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE