Jesteś tutaj:
Prawo
29.11.2020 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Znalezienie dobrego adwokata nie jest łatwe i nie powinno ograniczać się wyłącznie do jednej lub dwóch wizyt w kancelariach adwokackich. Czas poszukiwania profesjonalnego i rzetelnego adwokata, jest z reguły proporcjonalny do stopnia specjalizacji danej sprawy. I właśnie dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na najważniejsze kwestie, ale i na detale.

Polecony adwokat - warto czy nie?

 

Bardzo często wyboru adwokata dokonuje się na podstawie... rodzinnych i przyjacielskich referencji. Poleca się osobę, która sprawdziła się w konkretnej sprawie, wykazując się odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Niestety, metoda ta sprawdza się jedynie wówczas, gdy polecany adwokat zajmował się podobną sprawą. Jeśli zakres obydwu spraw jest zupełnie inny, to pomoc "poleconego" i rzekomo dobrego adwokata może okazać się nieskuteczna.

 

 

 

 

Jak znaleźć dobrego prawnika - ogólne kwestie

 

Poszukując dobrego adwokata (np. https://kancelaria-kfk.pl/), warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych, a zarazem podstawowych aspektów jego pracy.

 

1. Doświadczenie - najważniejszą kwestią jest zawsze doświadczenie adwokata, przy czym mowa tu o doświadczeniu w konkretnych specjalizacjach. Przed rozpoczęciem współpracy z wybranym adwokatem lub kancelarią, warto zwrócić uwagę na profil spraw, którymi dotychczas zajmował się specjalista. Jeśli są one zbieżne z tematyką naszej sprawy, warto pomyśleć o dalszej współpracy.

 

2. Opinie - znalezienie dobrego adwokata jest o wiele łatwiejsze dzięki opiniom innych klientów. Co ważne - nie muszą być to od razu opinie rodziny. W Internecie można łatwo znaleźć kilka ciekawych zdań na temat wybranego adwokata. Istnieją nawet portale, które specjalizują się w udzielaniu podobnych informacji.

 

3. Zakres wsparcia - dobry adwokat powinien być specjalistą w wąskiej dziedzinie. Udzielany przezeń zakres wsparcia nie powinien być szeroki, gdyż żaden adwokat - mówiąc kolokwialnie - nie zna się na wszystkim. Najlepiej, jeśli adwokat sprawdza się w tej dziedzinie prawa, której dotyczy dana sprawa.

 

 

 

dobry adwokat łódź

 

 

 

Jak znaleźć dobrego adwokata - pierwsza rozmowa

 

Podjęcie decyzji o wyborze adwokata z którym będzie współpracować się przez najbliższe miesiące, a może i lata, nie powinno opierać się wyłącznie na tzw. "zdalnej weryfikacji". Przed rozpoczęciem współpracy, warto z danym specjalistą porozmawiać.

 

W trakcie rozmowy należy zwrócić uwagę na określone kwestie:

 • Wynagrodzenie - jego wysokość wcale nie musi być taka sama u rożnych adwokatów. Zbyt niska będzie oznaczać, że adwokat nie czuje się pewnie w danej sprawie, a zbyt wysoka, może po prostu być dla nas nieopłacalna.
 • Dostępność - adwokat to osoba, która z oczywistych względów powinna być w miarę dostępna. Sytuacja prawna wielu klientów potrafi być bardzo dynamiczna i - niejednokrotnie - wymaga szybkiej reakcji ze strony specjalisty.
 • Dokumentacja - warto zażądać od adwokata stosownych certyfikatów lub innych dokumentów, poświadczających jego umiejętności. Specjalista nie powinien ograniczać klientowi dostępu do nich, gdyż przez wiele lat ciężko na nie pracował.

 

Wybór adwokata a jego zdolności interpersonalne

 

Jak znaleźć dobrego adwokata? Warto zwrócić uwagę również na jego zdolności interpersonalne. Najważniejszą z nich pozostaje pewność siebie, która jest pochodną znajomości określonego tematu i doświadczenia w danej dziedzinie. Warto również zwrócić uwagę na umiejętność przekazywania skomplikowanych zagadnień w prosty sposób.

 

Świadczy to o rozeznaniu adwokata w skomplikowanych zapisach prawnych i jego zdolności do samodzielnego, kreatywnego myślenia. Istotną kwestią jest również zaangażowanie w sprawę. Zdolny i ambitny adwokat, może osiągnąć znacznie więcej, niż osoba, która nie wykazuje dużego zainteresowania sprawą.

Kancelaria Florczak-Keller i Wspólnicy - Laureat Konkursu "Orły Prawa"

 

Razem, czy osobno, czyli rzecz o kancelariach adwokackich

 

Przy wyborze adwokata, warto też zastanowić się nad jego sposobem działania. Adwokaci działający na własną rękę, to najczęściej osoby specjalizujące się w "najpopularniejszych" dziedzinach prawa. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem kancelarii prawnej, która gromadzi specjalistów z różnych dziedzin. Nie da się ukryć, że coraz więcej spraw dotyczy kwestii dotykających różnych aspektów prawnych. Znalezienie profesjonalisty, który posiada rzetelną wiedzę na temat każdego z nich, bardzo często graniczy z cudem.

 

W skład kancelarii adwokackiej wchodzi co najmniej kilku rożnych adwokatów, z których każdy posiada ściśle określoną specjalizację.

 

Taki model współpracy, przekłada się głównie na:

 • większą dostępność i szerszy zakres świadczonych usług,
 • możliwość konsultacji, z uwzględnieniem złożoności wybranej sprawy,
 • wiedzę i doświadczenie, gdyż pracownicy kancelarii są najczęściej odpowiednio weryfikowani,
 • zdolność do fizycznego reprezentowania klienta np. przed sądem lub w trakcie podpisywania wybranych umów.

 

Podsumowanie

 

Jak znaleźć dobrego adwokata? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na szczegóły dotyczące jego pracy i sposobu funkcjonowania na rynku. Pośpiech nie jest tu wskazany, choć oczywiście zdarza się, że specyfika danej sprawy wymusza na kliencie podjęcie bardzo szybkich decyzji.

 

Źródło:

Kancelaria Prawna Florczak-Keller i Wspólnicy
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
90-248 Łódź
https://kancelaria-kfk.pl/

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.