- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeCzym jest kwarantanna a czym nadzór epidemiologiczny?

    Czym jest kwarantanna a czym nadzór epidemiologiczny?

    Stan zagrożenia epidemicznego

    Od kilku dni obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacz to, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

    • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
    • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
    • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
    • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
    • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
    • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

     

    Kwarantanna

    Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

    Osoba ta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno też do niej przychodzić.

    Czytaj też: Nowe zasady bezpieczeństwa w walce z epidemią

    Jeśli osoba taka poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się u niej następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

    Nadzór epidemiologiczny

    Nadzór epidemiologiczny oznacza obserwację osoby zakażonej lub podejrzanej o zakażenie, bez ograniczenia jej swobody przemieszczania się, wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych u tej osoby w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby zakaźnej oraz zebranie, analizę i interpretację informacji o okolicznościach i skutkach zakażenia (nadzór indywidualny), jak i stałe, systematyczne gromadzenie, analizę oraz interpretację informacji o zachorowaniach lub innych procesach zachodzących w sferze zdrowia publicznego, wykorzystywane w celu zapobiegania i zwalczania zakażeń lub chorób zakaźnych (nadzór ogólny).

    Czytaj też: Co oznacza stan epidemii

     

    Obecnie nadzorem epidemiologicznym obejmowane są osoby, które np. pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, były w tej samej przestrzeni. Nadzór dotyczy więc takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby.

    Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.
     

    Podstawa prawna:
    Art. 1 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U.2019.1239)

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE