Jesteś tutaj:
Prawo
08.03.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

2 mld na TVP i Polskie Radio-Prezydent podpisał ustawę

O rocznej dotacji na media publiczne zrobiło się głośno, kiedy Senat odrzucił ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych, a planowane jej przepisami 2 mld rekompensaty dla TVP „przesunął” do środków finansowych przeznaczonych na leczenie onkologiczne. Decyzję Senatu odrzucił jednak Sejm, dysponujący rządową większością. Teraz ustawę nowelizującą ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawę o opłatach abonamentowych podpisał Prezydent.

Prawie 2 mld złotych na TVP i Polskie Radio

 

Sprawa budzi wiele kontrowersji i społecznego sprzeciwu. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych  zakłada bowiem przekazania z budżetu państwa 1,95 mld zł rocznie rekompensaty dla mediów publicznych. Z ustawy wynika także, że w latach 2020 – 2024 publiczni nadawcy mogą zakładać, że ich wpływy nie będą niższe. Oznaczać to może, że w latach tych media narodowe otrzymają łącznie z budżetu nawet 10 mld złotych.

 

Nie mniej niż 1,95 mld rocznie aż do 2024 roku

 

Ustawa nowelizująca zakłada, że jednostki publicznej radiofonii i telewizji planując swoją pracę w latach 2020-2024 powinny uwzględniać co roku wysokość przychodów ze środków publicznych na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w art. 11b ustawy zmienianej w art. 2. Z kolei w uzasadnieniu ustawy możemy przeczytać, że przygotowane rozwiązanie prawne jest gwarancją Państwa zapewnienia w kolejnych latach publicznego finansowania misji mediów publicznych na adekwatnym, przewidywalnym i bezpiecznym poziomie, zgodnie z konstytucyjnym obowiązkiem Państwa.

 

 

 

 

Parlamentarne przepychanki

 

7 lutego Senat podjął decyzję o odrzuceniu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych, zakładającej 1,95 mld złotych dotacji dla TVP. Jednak Sejm w połowie lutego opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji. Wówczas opinię publiczną zelektryzował wulgarny gest jednej z posłanek partii rządzącej, skierowany w stronę posłów opozycji po przeprowadzonym głosowaniu. Skończyło się skandalem  i przeprosinami posłanki.


Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla Mediów Narodowych

 

Pomimo apeli opozycji i sprzeciwu społecznego, Prezydent podjął decyzję o podpisaniu kontrowersyjnej ustawy. Argumentując swoją decyzję wskazał na społeczną potrzebę funkcjonowania mediów publicznych oraz stan finansowy regionalnych ośrodków telewizji, które określił jako opłakany i wymagający wsparcia. Prezydent podkreślił także, że w jego opinii rekompensata ze środków Skarbu Państwa jest konieczna i niezbędna. Z dotacji mają skorzystać kanały regionalne i centralne. Zdaniem Prezydenta, znaczenie TVP i Polskiego Radia dla popularyzowania kultury jest ogromne .

 

Co na to społeczeństwo?

 

Jak wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, 62 %  Polaków nie chciało, aby Andrzej Duda podpisał ustawę przyznającą mediom publicznym 1,95 mld złotych.
 

Źródło:
pap.pl
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.