- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawo2 mld na TVP i Polskie Radio-Prezydent podpisał ustawę

    2 mld na TVP i Polskie Radio-Prezydent podpisał ustawę

    Prawie 2 mld złotych na TVP i Polskie Radio

    Sprawa budzi wiele kontrowersji i społecznego sprzeciwu. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych  zakłada bowiem przekazania z budżetu państwa 1,95 mld zł rocznie rekompensaty dla mediów publicznych. Z ustawy wynika także, że w latach 2020 – 2024 publiczni nadawcy mogą zakładać, że ich wpływy nie będą niższe. Oznaczać to może, że w latach tych media narodowe otrzymają łącznie z budżetu nawet 10 mld złotych.

    Nie mniej niż 1,95 mld rocznie aż do 2024 roku

    Ustawa nowelizująca zakłada, że jednostki publicznej radiofonii i telewizji planując swoją pracę w latach 2020-2024 powinny uwzględniać co roku wysokość przychodów ze środków publicznych na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w art. 11b ustawy zmienianej w art. 2. Z kolei w uzasadnieniu ustawy możemy przeczytać, że przygotowane rozwiązanie prawne jest gwarancją Państwa zapewnienia w kolejnych latach publicznego finansowania misji mediów publicznych na adekwatnym, przewidywalnym i bezpiecznym poziomie, zgodnie z konstytucyjnym obowiązkiem Państwa.

    Parlamentarne przepychanki

    7 lutego Senat podjął decyzję o odrzuceniu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych, zakładającej 1,95 mld złotych dotacji dla TVP. Jednak Sejm w połowie lutego opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji. Wówczas opinię publiczną zelektryzował wulgarny gest jednej z posłanek partii rządzącej, skierowany w stronę posłów opozycji po przeprowadzonym głosowaniu. Skończyło się skandalem  i przeprosinami posłanki.


    Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla Mediów Narodowych

    Pomimo apeli opozycji i sprzeciwu społecznego, Prezydent podjął decyzję o podpisaniu kontrowersyjnej ustawy. Argumentując swoją decyzję wskazał na społeczną potrzebę funkcjonowania mediów publicznych oraz stan finansowy regionalnych ośrodków telewizji, które określił jako opłakany i wymagający wsparcia. Prezydent podkreślił także, że w jego opinii rekompensata ze środków Skarbu Państwa jest konieczna i niezbędna. Z dotacji mają skorzystać kanały regionalne i centralne. Zdaniem Prezydenta, znaczenie TVP i Polskiego Radia dla popularyzowania kultury jest ogromne .

    Co na to społeczeństwo?

    Jak wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, 62 %  Polaków nie chciało, aby Andrzej Duda podpisał ustawę przyznającą mediom publicznym 1,95 mld złotych.
     

    Źródło:
    pap.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE