Jesteś tutaj:
Prawo
25.01.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4

Starasz się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego? Zobacz, jak łatwo możesz złożyć wniosek!

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych. Dzisiaj podpowiadamy, jak w łatwy sposób złożyć konieczny wniosek bez wychodzenia z domu.

Wniosek o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych oraz zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych

 

Osobom niepełnosprawnym przysługuje prawo dofinansowania do  turnusów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych. Do tej pory osoby te mogły składać wnioski wyłącznie w formie papierowej, rodziło to konieczność wizyty w urzędzie i generowało dodatkowe trudności. Powszechna cyfryzacja urzędów i usług świadczonych dla obywateli sprawiła, że od 1 stycznia każdy uprawniony może wnioskować o należne mu dofinansowanie bez potrzeby wychodzenia w z domu.  Od nowego roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umożliwia wszystkim wnioskodawcom składanie wniosków na wcześniej wymienione formy wsparcia także drogą elektroniczną.

 

 

 

 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych  przez Internet?

 

Dzisiaj podpowiadamy w kilku prostych krokach, jak złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania do turnusów i sprzętu ortopedycznego w formie elektronicznej. Oto one:

 1. Do złożenia wniosku potrzebujesz dostęp do Internetu, konto w systemie SOW, Profil Zaufany – jeżeli masz konto w SOW po prostu logujesz się do niego, jeżeli nie – konieczna jest rejestracja (użytkownik podaje tam email/login, imię, nazwisko, PESEL, numer telefonu, oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem, ALE jeśli użytkownik posiada Profil Zaufany ePUAP i chciałby go wykorzystywać w systemie SOW do uwierzytelnienia, to login - adres email do konta SOW musi być taki sam, jak adres email podany w Profilu Zaufanym ePUAP);
 2. Skorzystaj z darmowego Systemu Obsługi Wsparcia dostępnego pod adresem sow.pfron.org.pl - za pomocą tej platformy osoby niepełnosprawne i jednostki działające na ich rzecz mogą elektronicznie składać wnioski o wsparcie finansowane przez PFRON, dystrybuowane przez jednostki samorządu terytorialnego;
 3. W celu złożenia wniosku skorzystaj z dostępnego kreatora - proces składania wniosku jest bardzo prosty i intuicyjny.

 

Złożenie wniosku o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego przez osoby niemające podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego

 

Jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego, możesz wypełnić wniosek w systemie SOW, a następnie go wydrukować i dostarczyć do jednostki samorządu terytorialnego. Elektroniczny System jest dostępny dla każdego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
Osoby, które chcą złożyć wnioski w formie papierowej mogą tego dokonać w dni robocze bezpośrednio w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Szczegółowych  informacji udziela pracownicy bezpłatnej infolinii 800 889 777 (czynna w dni robocze, godziny 9–17). Można również skorzystać z tłumacza on-line języka migowego dostępnego na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.