Jesteś tutaj:
Prawo
24.11.2017 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/8

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu jest zależny od stażu pracy zatrudnionego.

Pośród praw pracowników znajduje się również prawo do odpoczynku. Jest ono gwarantowane przez art. 14 Kodeksu Pracy: „Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych”. Zagadnienia dotyczące urlopów wypoczynkowych znajdują się w pierwszym rozdziale siódmego działu tego aktu prawnego. Zawarte tam są również regulacje związane z liczbą przysługujących pracownikowi dni urlopowych.

 

Prawa do urlopu wypoczynkowego – corocznego, nieprzerwanego i płatnego – nie można się zrzec. Jego wymiar jest jednak związany ściśle ze stażem pracy pracownika.

Od czego zależy wymiar urlopu?

 

Wymiar urlopu to 20 lub 26 dni. Pierwsza liczba dotyczy pracowników, którzy pracują krócej niż 10 lat, a druga – tych, którzy przepracowali już 10 lat i więcej. Osoby rozpoczynające pracę prawo do urlopu nabywają stopniowo: upływ każdego przepracowanego miesiąca oznacza zdobycie urlopu w wymiarze 1/12 tego, który przysługuje po przepracowaniu całego roku. Natomiast pracownicy, którzy są zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, mają prawo do proporcjonalnie ustalonej liczby dni urlopowych.

 

Istotne jest to, że okres zatrudnienia, który pozwala na wyliczenie wymiaru urlopu, uwzględnia także czas poprzedniej pracy – niezależnie od przerw w zatrudnieniu czy sposobu, w jaki stosunek pracy ustał.

 

Ponadto w okres pracy wliczany jest również czas nauki. Ukończenie zasadniczej (i równorzędnej) szkoły zawodowej liczone jest jak 3 lata pracy, średniej szkoły zawodowej i tej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – jak 5 lat, szkoły średniej ogólnokształcącej – jak 4 lata, szkoły policealnej – jak 6 lat, natomiast szkoły wyżej – jak 8 lat. Okresy nauki nie sumują się. Oznacza to, że uwzględniana jest wartość najkorzystniejsza dla zatrudnionego. Ta zasada ma odniesienie też wtedy, nauka trwała podczas zatrudnienia.

 

Wypoczynek na wniosek

 

Podkreślić należy, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym zatrudniony nabył do niego prawo. Pracownik może zdecydować o podzieleniu swojego wypoczynku na części, natomiast co najmniej jedna z nich trwać powinna czternaście kolejnych dni.

 

Urlopy przyznawane są każdorazowo na wniosek pracowników. Nie muszą one jednak być pisemne – to dlatego warto zainteresować się rejestracją czasu pracy w firmie i sprawdzić możliwości aplikacji inEwi. inEwi.pl pozwala na zarządzanie urlopami online. Elektroniczny obieg dokumentów umożliwia m.in. składanie wniosków urlopowych przez smartfona, łatwe rozpatrywanie ich oraz przejrzyste opracowywanie planów urlopowych przedsiębiorstwa. Nowoczesne technologie sprawiają, że praca staje się prostsza!

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.