- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie karnePodstawy prawne udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

    Podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

    Pierwsza pomoc przedmedyczna – definicja

    Według art. 3 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym pierwsza pomoc to zespół czynności, które są podejmowane w celu ratowania życia. Wykonywane są przez osobę znajdującą się na miejscu zdarzenia. Może ona wykorzystać wszelkie wyroby medyczne i produkty lecznicze udostępnione do powszechnego obrotu. Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy. Polskie prawo nakłada obowiązek udzielenia jej każdemu, kto znajduje się w miejscu wypadku. Pierwsza pomoc nie musi być udzielana jedynie wtedy, gdy nie można wykonać niezbędnych czynności do ratowania życia bez narażenia siebie bądź innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ten, kto pomaga na miejscu wypadku, korzysta z ochrony zapisanej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego dla funkcjonariuszy publicznych.

    Wypadki drogowe – pierwsza pomoc

    Kierowca będący świadkiem wypadku musi się zatrzymać i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Powinien też usunąć własny pojazd, by stwarzał zagrożenia i nie tamował ruchu. Zgodnie z art. 44.2 ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”, jego obowiązkiem jest także udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwanie pogotowia i Policji. Oprócz kierowcy, każda osoba będąca świadkiem wypadku, powinna podjąć czynności ratujące bądź przywracające życie poszkodowanym.

    Pierwsza pomoc w szkołach

    W szkołach publicznych i niepublicznych oraz placówkach pierwszej pomocy powinni udzielić nauczyciele. Pracownik szkoły bądź placówki, który dowiedział się o wypadku, powinien zapewnić opiekę poszkodowanemu. Jego obowiązek to poinformowanie medycznych służb ratowniczych oraz udzielenie pierwszej pomocy. Określa to Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31.12.2012 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

    Zakłady pracy i uczelnie wyższe a udzielanie pierwszej pomocy

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca powinien zapewnić pracownikom system pierwszej pomocy przedmedycznej oraz środki do jej udzielenia. Z kolei Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dn. 11.03.1998 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w szkołach wyższych zakłada, że prowadzący zajęcia w pracowniach specjalistycznych, warsztatach, laboratoriach i zajęcia wychowania mają obowiązek zostać przeszkolenie w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy.

    Jakie kary grożą za nieudzielenie pierwszej pomocy?

    W art. 162 Kodeksu karnego osoba, która nie udzieliła pierwszej pomocy podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Kierowca, który nie podjął czynności mających na celu przywrócenie zdrowia lub życia ofierze wypadku, jest zagrożony karą aresztu lub grzywny. Jest to zapisane w art. 93 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym samym artykułem, na kierującego, który nie udzielił pomocy na miejscu zdarzenia, nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE