Jesteś tutaj:
Prawo
18.11.2016 - Jakub Begger - specjalista ds. szkód osobowych w GDPM
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

Przewóz rodziny nie jest przewozem z grzeczności

W maju zeszłego roku miałem wypadek samochodowy. Autem kierowała moja żona, natomiast ja zajmowałem miejsce z tyłu. Żona straciła panowanie nad kierownicą wskutek zasłabnięcia, zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. Wskutek wypadku doznałem poważnych obrażeń ciała w postaci złamania trzech żeber, stłuczenia głowy i skręcenia kręgosłupa szyjnego. Uznałem, że tak duża szkoda wymaga jakiejś rekompensaty i zgłosiłem szkodę do ubezpieczyciela OC pojazdu. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty świadczeń, bo – jego zdaniem – odpowiedzialność kierującego pojazdem wobec osób przewożonych z grzeczności jest odpowiedzialnością na zasadzie winy. Do zdarzenia zaś doszło w wyniku osłabnięcia kierującej, co oznacza, że nie ponosi ona winy za spowodowanie wypadku. Wynika z tego, że cała odpowiedzialność za doznaną szkodę, mimo wykupionego ubezpieczenia OC, spada na mnie, a to dlatego, że jechałem wspólnie z żoną, a nie np. taksówką. Czy ubezpieczyciel ma rację?

Szanowny Panie, decyzja zakładu ubezpieczeń jest oczywiście niesłuszna. Ogólną zasadą jest przyjęcie odpowiedzialności posiadacza pojazdu mechanicznego wobec pasażerów tego pojazdu na zasadzie ryzyka. Wynika to ze szczególnego lub wzmożonego niebezpieczeństwa, wiążącego się z użyciem tego rodzaju pojazdów, w związku z czym konieczne jest stosowanie zaostrzonej odpowiedzialności. Odstąpienie od jej stosowania następuje jedynie w sytuacji, gdy zostaną wykazane tzw. przesłanki egzoneracyjne (czyli zwalniające od odpowiedzialności na zasadzie ryzyka), w postaci siły wyższej, wyłącznej winy poszkodowanego, bądź wyłącznej winy osoby trzeciej. Prawdą jest również, że posiadacz pojazdu mechanicznego odpowiada na zasadzie winy za szkodę wyrządzoną osobom przewożonym z grzeczności. W opisanej przez Pana sprawie takie przesłanki jednak nie występują.

Należy podkreślić, że przewóz z grzeczności ma miejsce tylko wówczas, gdy zamiarem przewożącego jest świadczenie przewozu bezinteresownie. Występuje on wówczas, gdy przewożący kieruje się poczuciem grzeczności w potocznym tego słowa znaczeniu. Nie można go jednak utożsamiać wyłącznie z pojęciem przewozu nieodpłatnego.

 

Pamiętaj:     Przewóz z grzeczności nie jest identyczny z pojęciem przewozu nieodpłatnego. Przewóz z grzeczności ma miejsce tylko wówczas, gdy osoba przewożąca kieruje się poczuciem grzeczności w potocznym tego słowa znaczeniu.
Orzecznictwo:    Wyrok Sądu Najwyższego z 17 czerwca 1969 roku (II CR 191/69)

 

Przewóz z grzeczności oznacza udzielenie innej osobie pomocy w transporcie w sytuacji nagłej, przypadkowej, tj. podwiezienia autostopowicza, osoby, która zasłabła czy źle się poczuła, osoby, która stoi i moknie podczas ulewy, osoby, której zabrakło na drodze paliwa i chce podjechać do stacji benzynowej, osoby, której zepsuł się samochód i chce podjechać po jakąś część, którą sama może wymienić, podwiezienia do domu kolegi z pracy, który tego dnia oddał swój samochód do warsztatu albo który wzięła jego żona jadąc do swoich rodziców na wieś, a także w innych podobnych sytuacjach. Kierujący pojazdem wyświadcza innej osoby pomoc, czyli kieruje się uprzejmością, chęcią wsparcia.

 

Pamiętaj:     Przewozem z grzeczności nie jest zabranie osoby z rodziny w ramach zorganizowanego wyjazdu, zwłaszcza w szerszym gronie bliskich, w tym samym kierunku i w tym samym celu.
Orzecznictwo:    Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 17 czerwca 2013 roku (I C 209/12)

 

Przewóz członków rodziny, w odniesieniu do których spoczywa na posiadaczu pojazdu obowiązek alimentacji, utrzymania, opieki, wspólnego ponoszenia kosztów lub z którymi wiążą posiadacza trwałe obowiązki, nie może zostać uznany za przewóz z grzeczności. Odwiezienia własnych dzieci do szkoły, czy w inne tego typu miejsce, również nie kwalifikuje się jako przewozu z grzeczności, bowiem zawiera się w nim pewien interes całej rodziny.

 

Autor/Źródło: Jakub Begger - specjalista ds. szkód osobowych w GDPMSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.