Jesteś tutaj:
Prawo
20.10.2015 - Marta Izdebska specjalista ds. szkód osobowych w GDPM
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Błąd in vitro

Wspólnie z mężem od blisko ośmiu lat staraliśmy się o dziecko, podejmowaliśmy próby leczenia niepłodności i naszą jedyną szansą było zapłodnienie pozaustrojowe, które okazało się dla nas zbawienne. Jako kobieta, której macierzyństwo jeszcze do niedawna stało pod ogromnym znakiem zapytania, nie ukrywam, że jestem zaniepokojona napływającymi ze środków masowego przekazu wiadomościami o błędach i zaniedbaniach placówek medycznych zajmujących się leczeniem niepłodności. Czy to możliwe, żebym w wyniku pomyłki personelu medycznego urodziła nie swoje dziecko? Zaniepokojona czytelniczka

 Problem, o którym Pani wspomniała, wydaje się bardzo aktualny. W tym kontekście warto poruszyć nagłośnioną ostatnio w mediach sprawę pacjentki, która w 2014 r. wskutek błędu przy zabiegu zapłodnienia in vitro, przeprowadzonego w jednym ze szpitali, urodziła „nie swoje” dziecko. Z ujawnionych informacji wynika, że nasienie męża pacjentki zostało błędnie połączone z komórką innej kobiety. Co istotne – dziecko urodziło się z licznymi wadami genetycznymi i w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. W wyniku błędu organizacyjnego ucierpiało dziecko, jego rodzice, ale także kobieta, której komórkę jajową nieprawidłowo wykorzystano do zapłodnienia bez jej zgody oraz mąż tej kobiety. W wyniku jednego zdarzenia ucierpiało bezpośrednio aż pięć osób i każdy z poszkodowanych ma prawo żądać stosownego odszkodowania oraz zadośćuczynienia od sprawcy szkody.

 

In vitro – ratunek czy zagrożenie?

 

W przypadku dziecka naruszone zostało przede wszystkim życie i zdrowie – w wyniku błędu medycznego urodziło się obarczone chorobami genetycznymi. W tej kwestii rodzicom małoletniego (działającym w jego imieniu jako przedstawiciele prawni) przysługuje roszczenie zgłaszane na podstawie art. 444 k.c. o odszkodowanie i zwrot wszelkich wynikłych z tego zdarzenia kosztów (leczenia, lepszego odżywiania, dostosowania mieszkania, transportu rodziny do szpitala etc.), rentę, ale także zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę (ból i cierpienie) w trybie art. 445 k.c.

 

Rodzicom dziecka również przysługuje roszczenie o odszkodowanie – zwrot wszelkich kosztów związanych z leczeniem niepłodności i zapłodnieniem in vitro (m.in. konsultacji lekarskich, transportu, zakwaterowania, specjalnej diety) oraz zadośćuczynienie za krzywdę, którą ponieśli w związku z tym, że ich upragnione, długo wyczekiwane dziecko pochodzi z „pomieszanego” materiału genetycznego.

 

Matka (nie) swojego dziecka

 

W szczególnej sytuacji znajduje się kobieta, która urodziła dziecko, ponieważ w czasie ciąży stworzyła z nim wyjątkowy związek emocjonalny, natomiast po porodzie przeżyła ogromną traumę wynikającą z informacji o wadach genetycznych, ciężkiej chorobie dziecka oraz niezgodności materiału genetycznego. Nie można zapomnieć również o kobiecie, która, przekazując swoje komórki jajowe, oczekiwała na skuteczne zapłodnienie i własną ciążę. Nie chciała przekazywać swojego materiału genetycznego innej pacjentce (nie wyrażała na to zgody). Również jej partner, który uczestniczył w procesie leczenia niepłodności, wiązał ogromne nadzieje ze skutecznym zapłodnieniem swojej partnerki małżonki.

 

Więź rodziców z dzieckiem podlega ochronie

 

Katalog dóbr osobistych ma charakter otwarty i praktyka życia codziennego nieustannie wykształca nowe ich kategorie. Należy tu zwrócić uwagę na wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 23 września 2005 r., zgodnie z którym szczególna więź rodziców z dzieckiem zasługuje na status dobra osobistego, podlegającego ochronie prawnej przewidzianej w art. 24 § 1 k.c.

 

Pamiętaj: Przedstawione w art. 111 KP i art. 23 KC wyliczenie dóbr osobistych ma jedynie charakter przykładowy. Praktyka życia codziennego stale wykształca nowe kategorie dóbr osobistych, co znajduje uznanie w orzecznictwie.
Orzecznictwo: Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2009 r.

 

Pamiętaj: Szczególna więź rodziców z dzieckiem, przysługująca zarówno dziecku, jak i rodzicom w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, zasługuje na status dobra osobistego, podlegającego ochronie prawnej przewidzianej w art. 24 § 1 k.c.
Orzecznictwo: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 23 września 2005 r.

Autor/Źródło: Marta Izdebska specjalista ds. szkód osobowych w GDPM



Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.