- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo zrobić, gdy sprawca wypadku zbiegł?

    Co zrobić, gdy sprawca wypadku zbiegł?

    W przypadku wypadku drogowego spowodowanego przez nieznanego sprawcę, można domagać się odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Fundusz zajmuje się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów, czy – jak w przypadku Pana żony – przez sprawców wypadków drogowych, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia i są nieznani.

    W Pana sprawie należy zgłosić swoje roszczenia właśnie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, za pośrednictwem dowolnej firmy ubezpieczeniowej oferującej obowiązkowe ubezpieczenia OC. W praktyce jest to każdy ubezpieczyciel, będący Członkiem Funduszu. Istotnym wydaje się być fakt, że żadna z firm nie może odmówić Panu przyjęcia zgłoszenia takiej szkody.

    Firma, za pośrednictwem której zostaną zgłoszone roszczenia do UFG, przeprowadza likwidację szkody. Następnie akta szkody trafiają do wydziału likwidacji szkód UFG, gdzie następuje weryfikacja dokumentów i podejmowana jest decyzja o przyznaniu świadczenia w postaci odszkodowania.

    Termin wypłaty odszkodowania przez Fundusz wynosi 30 dni, licząc od daty otrzymania akt szkody od firmy ubezpieczeniowej. W przypadku jednak, gdy okaże się, że w terminie tym niemożliwe będzie wyjaśnienie pewnych okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu lub wysokości świadczenia, powinno ono być wypłacone w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia powyższych okoliczności. Nie zmienia to jednak faktu, że bezsporna część świadczenia, jakie należy się poszkodowanemu, powinna być wypłacona w ciągu 30 dni od momentu otrzymania akt szkody.

    Zasady działania Funduszu określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta określa, że roszczenia poszkodowanego do Funduszu przedawniają się z upływem terminu przewidzianego dla tych roszczeń w przepisach kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym. A więc z upływem 3 lat od dnia, w którym osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie i o osobie, która jest obowiązana do jej naprawienia, jednak termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Względnie z upływem lat 20, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, bez względu na to kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie lub osobie obowiązanej do jej naprawienia. W opisywanym przez Pana przypadku, nawet jeśli policja umorzyła dochodzenie, termin dla roszczenia o naprawienie szkody może wynosić aż 20 lat.

    Pamiętaj: Roszczenie pokrzywdzonego o naprawienie szkody, wynikłej ze zbrodni lub występku, wyrządzonej w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, których tożsamości nie ustalono (art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 w związku z art. 109a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jedn. tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 392 ze zm.), przedawnia się na podstawie art. 4421 § 2 k.c.
    Orzecznictwo: Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2013 r.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE