- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrezydent podpisał nowelizację ustawy 'Mieszkanie dla Młodych'

    Prezydent podpisał nowelizację ustawy 'Mieszkanie dla Młodych’

    Mieszkania z rynku wtórnego

    Głównym założeniem nowelizacji jest dopuszczenie do programu mieszkań z rynku wtórnego. Dotychczas program "Mieszkanie dla Młodych", obejmował jedynie mieszkania lub domy z rynku pierwotnego. Ustawodawca argumentował to rozwiązanie chęcią pobudzenia inwestycji na rynku budowlanym.

    Udogodnienia dla rodzin

    Nowelizacja zakłada ułatwienia dla osób, które spełniają podane w ustawie kryteria uczestnictwa w programie i wychowują troje lub więcej dzieci. W takim przypadku, uchylono wymóg limitu wieku oraz wymóg nieposiadania wcześniej mieszkania. Ponadto rodziny z minimum trzema pociechami będą mogły skorzystać z wyższego mnożnika dofinansowania (30%). Wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększy się z 50 m2 do 65m2.

    Liczba dzieci, a wysokość dofinansowania

    Beneficjentami nowelizacji będą także rodziny, które wychowują przynajmniej dwoje dzieci.
    Nowelizacja zmieni mnożnik dofinansowania, który kształtuje się w poniższy sposób:

    • 10% – jeśli beneficjentem jest osoba bezdzietna,
    • 15% – jeśli beneficjenci wychowują jedno dziecko,
    • 20% – jeśli beneficjenci wychowują dwoje dzieci,
    • 30% – jeśli beneficjenci wychowują troje lub więcej dzieci.

    Powyższe wskaźniki są odpowiednią częścią kwoty, która została określona jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie właściwej do lokalizacji mieszkania.

    Dopuszczenie do programu osób nieposiadających zdolności kredytowej

    Nowelizacja zakłada umożliwienie przystąpienia do kredytu razem z osobą, która korzysta z programu innych dowolnych osób. Konsekwencją tej zmiany jest sposobność kupna mieszkania z dofinansowaniem np. przez osoby, które nie są małżeństwem.

    Mieszkania od spółdzielni mieszkaniowych

    Znowelizowana ustawa dopuszcza w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, który wnosi się żeby uzyskać prawo własności, w ramach umowy o budowę lokalu podpisanej ze spółdzielnią mieszkaniową.

    Podstawa prawna:
    Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304);
    Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi z dnia 25 czerwca 2015 (Druk Sejmowy nr 3246).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE