- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany w prawie budowlanym: Czy można wybudować dom bez zezwolenia?

    Zmiany w prawie budowlanym: Czy można wybudować dom bez zezwolenia?

    Brak pozwolenia

    Z punktu widzenia prywatnych inwestorów jedną z najważniejszych zmian jakie niosą nowe przepisy jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domku jednorodzinnego na rzecz samego zgłoszenia. Jedynym warunkiem jest tylko fakt, że domek musi być wolnostojący, a obszar jego oddziaływania nie może wykraczać poza działkę inwestora.

    Zgodnie z art. 30 pkt. 2, w zgłoszeniu należy:
    – określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
    Należy załączyć również oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz, w zależności od potrzeb danej „roboty” również odpowiednie szkice, rysunki, obliczenia, uzgodnienia, pozwolenia, opinie.

    Do zgłoszenia należy dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego sporządzonego przez projektanta posiadającego uprawnienia, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy jeżeli nie ma miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego. Decyzji o warunkach zabudowy nie dołącza się do przebudowy domku.

    Kolejną zmianą jest brak konieczności dołączania do projektu budowlanego zapewnień o dostępie do mediów (prąd, woda, gaz). Skraca to czas na przygotowanie projektu budowlanego, a samo zapewnienie o dostępie do mediów sprawdzane będzie dopiero na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie.

    Dodatkowe pomieszczenia, garaże, altany

    Zmianie ulegną również przepisy dotyczące budowy altanek, garaży i pomieszczeń gospodarczych.
    Nie potrzebne będzie już pozwolenie na budowę w przypadku budowy altany, garażu, pomieszczenia gospodarczego, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2, a liczba takich obiektów nie przekroczy 1 na 500m2.

    Ogrodzenie, a zgody formalne

    Po zmianie przepisów zgłoszenia wymagać będzie tylko budowa ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m bez względu na to gdzie będzie umiejscowione.

    Należy jednak będzie pamiętać, że ogrodzenie będzie musiało być zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

    Podstawa prawna:
    Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE