- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo zrobić, gdy minął termin ważności dowodu osobistego

    Co zrobić, gdy minął termin ważności dowodu osobistego

    Podstawa prawna

    Kwestia dowodów osobistych została szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o  dowodach osobistych. Zgodnie z art. 5 powyższego aktu prawnego, prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.

    Termin ważności

    Dowód osobisty przyznawany jest również młodszym Polakom – już od ukończenia 15 roku życia, jeżeli dana osoba pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką. Osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia. Pamiętajmy także, że na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.

    Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 65 rok życia, jest ważny na czas nieoznaczony, jeżeli osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności. Czy posługiwanie się nieważnym dowodem jest jednak karalne lub obarczone jakąś inną sankcją? Niestety przepisy wskazują, że tak, a kwestia odpowiedzialności karnej wzrosła już od 2013 r.

    Kradzież lub zagubienie

    Już teraz dodajmy, że osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, oraz powiadamiają o tym przy użyciu dostępnych środków, w szczególności telefaksu lub poczty elektronicznej, organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu. Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

    Dawniej obowiązujące przepisy karne w materii dowodów osobistych wskazywały, że kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymuje cudzy dowód osobisty, nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego, podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny. Od 1 stycznia 2013 r. odpowiedzialności karnej podlega każdy kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty, nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego. Kara za powyższe czyny będzie polegać na ograniczeniu wolności (już nie do okresu 1 miesiąca) albo karze grzywny (nawet do 5 tys. zł).

    Obowiązek wymiany

    Na zakończenie przypomnimy, że posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić dokument w razie utraty jego ważności. O wymianę należy wystąpić nie później niż 30 dni przed upływem jego terminu ważności. Dowód osobisty wydaje się oczywiście na wniosek, który składamy w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

    Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, o czym należy zawiadomić wnioskodawcę.

    Podstawa prawna:
    [art. 5 ustawy o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r. Nr 167 poz. 1131)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE