- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneZ kim do sądu? Czyli wszystko o pełnomocnikach

    Z kim do sądu? Czyli wszystko o pełnomocnikach

    Gdy czeka Cię sąd …

    Sprawy sądowe mogą przybierać naprawdę różny charakter, wszystko oczywiście zależy od rodzaju określonego postępowania, a także od stopnia zawiłości danego problemu. Niezależnie od tego każda ze stron lub uczestników postępowania sądowego może samodzielnie występować w swojej sprawie, oczywiście jeśli posiada zdolność sądową. Zdolność sądowa jest odpowiednikiem zdolności prawnej i tak jak zdolność prawna – nie podlega żadnym ograniczeniom.

    Prawo do samodzielnego występowania w danej sprawie, niezależnie od charakteru w jakim występujemy w postępowaniu sądowym, nie przeszkadza, abyśmy skorzystali z pomocy pełnomocnika. Tak naprawdę pomoc prawna będzie bardzo przydatna szczególnie w skomplikowanych sprawach cywilnych jak np. sprawy rozwodowe, alimentacyjne, czy w sprawach karnych. W tym ostatnim przypadku przepisy przewidują, że w przypadku niektórych rodzajów przestępstw udział profesjonalnego pełnomocnika w osobie adwokata jest wręcz obowiązkowy.

    Adwokat czy radca prawny?

    Najbardziej popularnymi pełnomocnikami w Polsce są oczywiście radcowie prawni oraz adwokaci. Posiadane przez nich wykształcenie i doświadczenie w określonych rodzajach spraw z pewnością zwiększa z pewnością szanse na wygraną i pomyślne zakończenie sprawy, niż gdybyśmy działali samodzielnie. Pełnomocnikiem może być także najbliższy członek rodziny.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pełnomocnictwo
    przejdź do formularza »

    Zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego w Katowicach z dnia 18 grudnia 2012 r. (sygn. akt III AUa 1868/11), zasada swobody ustanawiania pełnomocnika, wynikająca z regulacji KPC doznaje ustawowego ograniczenia między innymi przez ograniczenie – po myśli art. 87 KPC – kręgu osób, które mogą być pełnomocnikami. Przepis art. 87 KPC ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Dopuszczenie do udziału w postępowaniu osób spoza kręgu, który wymienia, prowadziłoby do udziału w postępowaniu osób nieuprawnionych, czemu sprzeciwia się zarówno interes wymiaru sprawiedliwości jak i interes zastępowanych.

    Zgodnie z treścią art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego – w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi – adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot. W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie. W sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego pełnomocnikiem rolnika może być również przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych, której rolnik jest członkiem. W sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów. W sprawach związanych z ochroną własności przemysłowej pełnomocnikiem twórcy projektu wynalazczego może być również przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należą sprawy popierania własności przemysłowej i udzielania pomocy twórcom projektów wynalazczych.

    Co może pełnomocnik?

    Pamiętajmy, że pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:

    • wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
    • wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
    • udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
    • zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
    • odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pełnomocnictwo procesowe przejdź do formularza »

    Sprawa karna

    Na gruncie postępowania karnego, strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika. Osoba nie będąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu. Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika osoby nie będącej stroną, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów takiego podmiotu.  Art. 88 Kodeksu postępowania karnego wskazuje przy tym, że pełnomocnikiem może być jedynie adwokat lub radca prawny.

    Podstawa prawna:
    [art. 87 k.p.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 101 j.t.)]
    [art. 88 k.p.k. (Dz.U. z 1997 r. Nr 89 poz. 555)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE