- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak odwołać udzielone małżonkowi pełnomocnictwo?

    Jak odwołać udzielone małżonkowi pełnomocnictwo?

    Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Natomiast jeśli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Chodzi tutaj np. o sytuację, gdy chcesz sprzedać mieszkanie – wówczas w myśl przepisów kodeksu cywilnego, umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Co istotne, okoliczność, że pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych, nie ma wpływu na ważność czynności dokonanej przez niego w imieniu mocodawcy.

     

    Odwołanie pełnomocnictwa

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Odwołanie pełnomocnictwa, podobnie zresztą jak udzielenie pełnomocnictwa jest jednostronną czynnością prawną mocodawcy i nie wymaga szczególnej formy. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Odwołanie pełnomocnictwa
    przejdź do formularza »

    Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu. Wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone.

    Uwaga! Pamiętaj, że w sytuacji, gdy umocowanie wynika z jakiegoś określonego stosunku prawnego, jaki łączy Cię z pełnomocnikiem np. z umowy o pracę – to odwołanie pełnomocnictwa nie jest jednoznaczne z ustaniem tego stosunku.

    Czy pełnomocnictwo udzielone w formie aktu notarialnego trzeba odwołać również w formie aktu notarialnego?

    Nawet jeśli szczególna forma jest przewidziana dla udzielenia pełnomocnictwa, czyli tak jak w powyższym przykładzie – w sytuacji, gdy chcesz umocować kogoś do tego, aby sprzedał w Twoim imieniu mieszkanie i podpisał w związku z tym umowę przed notariuszem – odwołanie takiego pełnomocnictwa nie wymaga zachowania szczególnej formy. Oznacza to, że możesz odwołać udzielone notarialnie pełnomocnictwo w formie pisemnej. Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 listopada 1998 r. (sygn. akt II CKN 866/97), w którym stwierdzono, że przepisy kodeksu cywilnego nie zastrzegają żadnej formy odwołania pełnomocnictwa przez mocodawcę nawet w sytuacji, gdy forma taka była zastrzeżona dla udzielenia pełnomocnictwa.

    Co powinno zawierać odwołanie pełnomocnictwa?

    Odwołanie pełnomocnictwa to stosunkowo proste pismo, które powinno zawierać:

    • miejscowość i datę sporządzenia odwołania pełnomocnictwa,
    • wskazanie pełnomocnika, czyli osoby, do której kierowane jest oświadczenie,
    • treść,
    • Twój podpis.

    Podstawa prawna:
    art. 101 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE