- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa o wykonanie robót budowlanych

    Umowa o wykonanie robót budowlanych

    Umowa o roboty budowlane

    Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. W umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą), strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Co istotne, do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeśli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.

    Co więcej, do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora i wykonawcy. W tym przypadku również, jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę o roboty budowlane
    przejdź do formularza »

    Forma umowy o wykonanie robót budowlanych

    Zgodnie z art. 648 kodeksu cywilnego, umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. Co więcej, wymagana przez właściwe przepisy dokumentacja stanowi część składową umowy – chodzi tutaj np. o projekt budowlany, decyzję o pozwoleniu na budowę itd. Oczywiście możesz umówić się w trakcie rozmowy z szefem ekipy budowlanej na zakres i termin pracy, jednak pamiętaj o tym, że jeśli powstanie spór pomiędzy Tobą, a ekipą budowlaną i zdecydujesz się złożyć pozew w sądzie, to masz marne szanse na to, aby udowodnić przed sądem sam fakt zawarcia umowy, nie mówiąc o jej treści – w tym o zakresie, terminie realizacji, ew. karach umownych itd. W takim przypadku, sąd nie będzie mógł przeprowadzić dowodu ze świadków lub przesłuchania stron w sprawie na okoliczność ustalenia, czy doszło do zawarcia tej umowy.

    Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

    Umowa o roboty budowlane powinna zawierać:

    • datę i miejsce zawarcia umowy;
    • dane osobowe stron umowy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, nr i seria dowodu osobistego lub nazwa firmy, siedziba firmy, NIP, REGON numer wpisu w ewidencji działalności gospodarczej itp.);
    • zakres powierzonych prac, np.:

    Zamawiający zamawia, a Wykonawca przyjmuje do wykonania prace remontowe w mieszkaniu Zamawiającego znajdującym się w Krakowie, przy ul. Pięknej 7/3, polegające na:
    – pomalowaniu wszystkich ścian i sufitów w 2 pokojach oraz w łazience,
    – wymianie paneli podłogowych na deski dębowe w 2 pokojach,
    – wymianę płytek w kuchni,
    – wymianę płytek w łazience wraz z zabudowaniem wanny,
    – wymianie drzwi kuchennych.
    Szczegółowy zakres prac z wyszczególnieniem powierzchni pomieszczeń do remontu, a także wyszczególnienie materiałów, które mają być wykorzystane przy remoncie, w tym kolorów farb do poszczególnych pomieszczeń oraz rodzaju desek podłogowych i płytek określa załącznik nr 1 do umowy.

    • termin ich wykonania (rozpoczęcia i zakończenia) np.:

    Strony zgodnie ustalają termin rozpoczęcia prac na dzień 2 kwietnia 2015 r., a termin zakończenia prac na dzień 15 maja 2015 r.

    • wynagrodzenie, np.:

    Za wykonanie umowy Zamawiający zapłaci na rzecz Wykonawcy wynagrodzenie w kwocie 23.000 zł (słownie: dwadzieścia trzy tysiące) zgodnie ze sporządzonym kosztorysem, który stanowi załącznik nr 2 do umowy – w terminie 3 dni od dnia zakończenia prac remontowych. Zakończenie prac zostanie potwierdzone protokołem odbioru podpisanym przez obie strony. Zamawiający zapłaci Wykonawcy w terminie 3 dni od podpisania niniejszej umowy zaliczkę w wysokości 5.000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych), o którą pomniejszone zostanie wynagrodzenie końcowe.

    • kary umowne, np.:

    Za opóźnienie w wykonaniu umowy strony ustalają karę umowną w wysokości 0,5% wartości całej umowy za każdy dzień zwłoki. Zapłata kary umownej nie pozbawia strony dochodzenia naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

    • podpisy stron.

    Kary umowne w umowie o wykonanie robót budowlanych

    Już chyba standardem jest, że w czasach kiedy wykonawcy walczą o każdego klienta – z obawy o utratę zlecenia, rozpoczynają kilka robót jednocześnie, co często wiąże się z pewnymi opóźnieniami. Bardzo ciężko jest zatem znaleźć solidną ekipę, która wykona zlecone roboty budowlane solidnie i w dodatku na czas. Jeśli zależy Ci na terminowym zakończeniu np. remontu, czy też budowy domu – warto w umowie określić kary, jakie będzie musiał ponieść wykonawca w razie niewykonania zleconego zakresu prac w terminie. Pamiętaj, że kara umowna musi być na tyle wysoka, aby skutecznie zabezpieczała Twój interes, np. 0,5% wartości całego zamówienia za każdy dzień zwłoki. Oczywiście działa to w obie strony, w umowie można również dla zabezpieczenia interesów wykonawcy zastrzec karę umowną w przypadku nieterminowego wywiązywania się z płatności za poszczególne etapy pracy.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę o roboty budowlane przejdź do formularza »

    Podstawa prawna:
    art. 647 – 658 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE