- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron

    Wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron

    Prosta forma zakończenia najmu

    Wypowiedzenie najmu za porozumieniem stron jest najprostszą i w zasadzie najszybsza formą zakończenia obowiązywania umowy. Strony najmu zgodnie decydują, że nie chcą dalej kontynuować istniejącego pomiędzy nimi stosunku cywilnoprawnego. Oczywiście, aby najem mógł być skutecznie zakończony, umowa musi zostać poprawnie rozwiązana – a to oznacza konieczność sporządzenia pisemnego wypowiedzenia. W razie ewentualnych sporów co do zakończenia najmu, zarówno powstałych po stronie najemcy, jak i wynajmującego, pisemne wypowiedzenie będzie dobrym dowodem na to, że najem już nie istnieje.

    Aby stworzyć wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron, nie musisz udawać się do prawnika i płacić ogromnych pieniędzy. Wystarczy, że ściągniesz ten dokument z naszej strony  – gwarantujemy jego poprawność (pismo zostało przygotowane przez profesjonalnych prawników). Oczywiście każde wypowiedzenie najmu może zawierać różne postanowienia – w zależności jaka była treść samej umowy najmu. Pamiętaj jednak, że każde tego rodzaju wypowiedzenie musi zawierać pewne kluczowe elementy, bez których nie będzie po prostu wiążące. Jeśli chcesz zatem samodzielnie przygotować omawiane wypowiedzenie – nic prostszego, wystarczy że przeczytasz poniższą instrukcję.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron przejdź do formularza »

    Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy najmu?

    Zgodna decyzja najemcy i wynajmującego co do zakończenia umowy najmu powoduje to, że wypowiedzenie może być przygotowane zarówno przez jedną, jak i drugą stronę kontraktu. Niezależnie od tego kto przygotuje takie wypowiedzenie, pamiętaj że podpisać musi je każda strona umowy (a zatem tak najemca, jak i wynajmujący).

    W samym piśmie podstawowymi elementami powinny być:

    • Miejscowość i data sporządzenia wypowiedzenia
    • Wskazanie nazwy pisma: „Wypowiedzenie umowy najmu z dnia …”
    • Dokładne określenie zawartej umowy najmu (pomiędzy kim została zawarta, kiedy została zawarta, na jaki okres czasu została zawarta, jakiego lokalu mieszkalnego dotyczyła – wraz ze wskazaniem wielkości lokalu)
    • Określenie najemcy (jest to osoba, która płaci czynsz i korzysta z cudzego lokalu) oraz wynajmującego (jest to właściciel lokalu, który czynsz ten pobiera), z podaniem ich nr dowodu osobistego i adresu zamieszkania
    • Wskazanie kiedy następuje rozwiązanie umowy najmu (z jakim dniem i rokiem), oraz że następuje ono za porozumieniem stron
    • Na końcu można dodać – „wynajmujący sprawdził stan techniczny i ilościowy sprzętu pozostawionego do dyspozycji najemcy i nie wnosi względem niego żadnych roszczeń”
    • Podpisy stron umowy najmu

    Umowa najmu, jak i jej wypowiedzenie nie wymagają ponoszenia żadnych dodatkowych opłat (chyba, że uwzględniamy koszty ich napisania). Pamiętaj, aby wypowiedzenie sporządzić w dwóch egzemplarzach – jeden pozostanie u najemcy, drugi u nabywcy. Zgodne wypowiedzenie najmu przez obie strony umowy powoduje, że nie mają oni względem siebie wzajemnych roszczeń. Porozumienie powoduje także, że w wypowiedzeniu umowy nie trzeba wskazywać żadnych powodów takiego stanu rzeczy, co więcej strony nie są związane żadnymi warunkami czy terminami wynikającymi z kodeksu cywilnego – same bowiem decydują kiedy i jak zakończyć najem danego lokalu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE