- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneDo jakiego sądu należy złożyć apelację?

    Do jakiego sądu należy złożyć apelację?

    Który sąd rozpoznaje apelację – okręgowy czy apelacyjny?

    Przede wszystkim należy wiedzieć, że to, który sąd rozpozna apelację jest uzależnione od tego jaki sąd rozpoznawał sprawę w pierwszej instancji. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego jako pierwszej instancji – sąd apelacyjny. Zatem, jeśli np. przegrałeś w sądzie sprawę o zapłatę z tytułu pożyczki w wysokości 10.000 zł i wyrok w związku z tym wydał sąd rejonowy, to apelację rozpozna sąd okręgowy. Jednak w przypadku, gdy wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł i w pierwszej instancji orzekał sąd okręgowy, to wówczas apelację rozpozna sąd apelacyjny. Rozpoznanie sprawy następuje w składzie trzech sędziów zawodowych. Postanowienia dotyczące postępowania dowodowego na posiedzeniu niejawnym wydaje sąd w składzie jednego sędziego.

    Do jakiego sądu należy wnieść apelację?

    Apelację wnosi się do sądu pierwszej instancji, który wydał zaskarżony wyrok. W praktyce, w apelacji wskazuje się zarówno sąd pierwszej instancji za pośrednictwem którego apelacja zostanie doręczona do sądu drugiej instancji oraz sąd który rozpozna apelację, czyli sąd drugiej instancji. Wygląda to w ten sposób:

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Apelację pozwanego w sprawie cywilnej
    przejdź do formularza »

    Przykład 1.

    Sąd Okręgowy w Krakowie
    Wydział II Cywilny – Odwoławczy
    za pośrednictwem
    Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
    Wydział I Cywilny
    ul. Przy Rondzie 7
    31-547 Kraków

    W powyższej sytuacji, apelacją składa się na dziennik podawczy SR dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie lub wysłać przesyłką poleconą na adres tego sądu.

    Przykład 2.

    Sąd Apelacyjny w Krakowie
    Wydział I Cywilny
    za pośrednictwem
    Sąd Okręgowy w Krakowie
    Wydział I Cywilny
    ul. Przy Rondzie 7
    31-547 Kraków

    W powyższej sytuacji, apelacją składa się na dziennik podawczy Sądu Okręgowego w Krakowie lub wysłać przesyłką poleconą na adres tego sądu.

    W jakim terminie należy złożyć apelację?

    Apelację wnosi się w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeśli jednak strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku. Niestety, sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

    Uwaga! Termin, o którym mowa powyżej, uważa się za zachowany również wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła apelację do sądu drugiej instancji. W takim wypadku sąd ten niezwłocznie przesyła apelację do sądu, który wydał zaskarżony wyrok.

    Podstawa prawna:
    art. 367, art. 369, art. 370 ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE