- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoAdwokat nie oddaje ci dokumentów związanych ze sprawą? Możesz zażądać ich wydania

    Adwokat nie oddaje ci dokumentów związanych ze sprawą? Możesz zażądać ich wydania

    Istota zawodu adwokata

    Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa. Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich. Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Jednak co najważniejsze, stosunek klienta do adwokata oparty jest na zaufaniu.

    Wydanie dokumentów obowiązkiem adwokata

    Jak wynika z regulacji § 53 Kodeksu Etyki Adwokackiej, stanowiącego załącznik do Obwieszczenia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 14 grudnia 2011 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu (Kodeksu etyki adwokackiej), adwokat obowiązany jest niezwłocznie wydać klientowi – na zgłoszone przez niego żądanie – wszystkie otrzymane przez niego dokumenty, jak również pisma, które jako pełnomocnik otrzymał od sądu lub od organów, przed którymi występuje w prowadzonej przez siebie sprawie.

    Obowiązek ten ma charakter bezwzględny, a adwokatowi nie wolno uzależniać jego wykonania od uprzedniego uregulowania przez klienta opłat i kosztów przypadających na rzecz adwokata.

    Obowiązek przechowywania dokumentów i obowiązek zwrotu dokumentów

    Adwokat powinien przechowywać dokumenty związane z prowadzeniem sprawy przez okres jednego roku od wykonania zlecenia, chyba że w umowie o świadczenie usług adwokackich strony postanowiły inaczej. Jednak dokumenty mogące stanowić podstawę odpowiedzialności adwokata powinny być przechowywane do końca okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń przeciwko adwokatowi. Po wykonaniu zlecenia, należy wezwać klienta do odbioru powierzonych adwokatowi dokumentów, jeżeli wynika to z umowy bądź innych ustaleń z klientem.

    Czym są dokumenty związane ze sprawą?

    Konkretyzacją regulacji § 53 Kodeksu Etyki Adwokackiej jest unormowanie § 5 ust. 2 i 3 oraz ust. 8 i 9 Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach. Do dokumentów związanych z prowadzeniem sprawy należą w szczególności dokumenty przekazane adwokatowi przez klienta, pisma procesowe, pisma sądowe, korespondencja przedsądowa z przeciwnikiem procesowym, korespondencja z klientem, w tym utrwalone na elektronicznych nośnikach danych. Na żądanie klienta, adwokat bez zbędnej zwłoki po zakończeniu prowadzenia sprawy zwraca dokumenty związane ze sprawą, co nie stoi na przeszkodzie zachowaniu kopii tych dokumentów przez adwokata lub spółkę, w ramach której świadczy on pomoc prawną. Jeżeli dokumentów archiwalnych lub zabytkowych nie można zwrócić uprawnionej osobie, terminy przechowywania określają przepisy obowiązującego prawa.

    Zwrot za pokwitowaniem

    Zgodnie z regulacją § 5 ust. 10 Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach, zaleca się, aby każdorazowe przekazanie dokumentów adwokatowi lub zwrot dokumentów klientowi zostały udokumentowane pokwitowaniem.

    Odpowiedzialność adwokata

    Adwokat odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie etyce adwokackiej lub naruszenie godności zawodu podczas działalności zawodowej, publicznej, a także w życiu prywatnym.

    Podstawa prawna:
    §51, §53 Kodeksu Etyki Adwokackiej, stanowiącego załącznik do Obwieszczenia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 14 grudnia 2011 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu (Kodeksu etyki adwokackiej)
    §5 Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach.
    Art. 1, art. 2 , art. 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U.2014.635)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE