- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu?

    Kiedy prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu?

    Na wstępie należy wskazać, że osoba, która pobiera rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) mają obowiązek niezwłocznie powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie należy złożyć w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony ma obowiązek przedłożyć zaświadczenie wystawione przez płatnika składek.

    Zawieszenie prawa do renty socjalnej

    Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona do pobierania renty osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Nie jest to jedyna przesłanka, która skutkuje zawieszeniem renty socjalnej. Należy bowiem wskazać, że oprócz powyżej wymienionej sytuacji, prawo do renty socjalnej ulega również zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:

    • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
    • pracy nakładczej,
    • pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów, wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
    • wykonywania pracy na podstawie:

    – umowy-zlecenia,
    – umowy agencyjnej,
    – innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
    – umowy o dzieło,
    jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,

    • prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
    • wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
    • odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz
    • pobierania stypendium sportowego.

    Ponadto, na możliwość zawieszenia renty socjalnej wpływają również przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. Co prawda od tych przychodów nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, ale podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Za przychód uważa się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, jak również kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

    Podkreślenia wymaga, że na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa również przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

    Pamiętaj także, że renta socjalna ulega również zawieszeniu w sytuacji, gdy osiągasz przychód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

    Podstawa prawna:
    art. 10 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. 2003 nr 135 poz. 1268)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE