- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy prywatna blokada na kołach jest legalna?

    Czy prywatna blokada na kołach jest legalna?

    Blokada na kołach

    Zgodnie z art. 130a ust. 8 i 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania koła w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu. Pojazd unieruchamia Policja lub straż gminna (miejska). Wobec powyższego, zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma podstaw prawnych do unieruchamiania pojazdów po przez stosowanie blokad na koła przez podmioty prywatne (np. firmy ochroniarskie). Najczęstszą przyczyną założenia blokady kół jest zaparkowanie w niedozwolonym miejscu, czyli niezastosowanie się do znaków drogowych, np. zakazu postoju.

    Kto może założyć blokadę na koła?

    Jak zostało wspomniane, prawo do zakładania blokady na koła ma tylko policja lub straż miejska. Jeśli samowolnie wykorzystujesz prywatną nieruchomość i parkujesz na niej, to stanowi to naruszenie prawa własności oraz posiadania. Takie stanowisko potwierdzają osoby pracujące w Ministerstwie Spaw Wewnętrznych, które zostały zobligowani do odpowiedzi na poselskie interpelacje. Niestety nie jest ono jednak jednoznaczne. Właściciele nieruchomości (np. wspólnota mieszkaniowa) lub prywatnych parkingów, nawet w przypadku, gdyby określiliby to w wewnętrznych regulaminach, nie mają uprawnień do stosowania blokad na kołach. Podkreślenia wymaga, że nawet w przypadku, gdy samochód został zaparkowany w miejscu, gdzie jest zakaz, to nie uprawnia takie zachowane kierowcy – właściciela terenu do założenia blokady kół.

     

    Wezwanie Policji do prywatnej blokady kół

    Niestety, w przeważającej części zgłoszeń, kierowcy, którzy wzywają policję na prywatną posesję, na której zaparkowali i zastali samochód z blokadą kół spotykają się z odmową interwencji. Funkcjonariusze Policji mogą działać tylko na podstawie i w granicach prawa. W przypadku założenia blokady na terenie prywatnego parkingu, czy terenu należącego do wspólnoty mieszkaniowej – funkcjonariusze Policji nie mają w przepisach żadnych podstaw do tego, aby nakazać w jakikolwiek sposób zdjęcie blokady. W takim przypadku, jeśli Policja w ogóle przyjedzie do interwencji, kończy się to na pouczeniu i ewentualnym doradzeniu rozwiązania problemu na drodze postępowania cywilnego. Zatem interwencje Policji nic nie pomoże, aby móc odjechać będziesz musiał zapłacić np. 200 zł za zdjęcie blokady z kół. W dalszej kolejności możesz dopiero próbować odzyskać pieniądze przed sądem cywilnym.

    Reasumując, należy niestety stwierdzić, że jeśli w danym przypadku nie doszło do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, to nie ma podstaw prawnych do żądania przez funkcjonariuszy Policji usunięcia blokady z koła pojazdu przez zarządcę prywatnego terenu, znajdującego się poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu, jego właściciela lub inne osoby działające w ich imieniu. W takim przypadku wezwani przez kierowcę na prywatny parking funkcjonariusze Policji powinni poinformować osoby, które założyły blokadę na koło pojazdu, że takie działanie jest bezprawne i stanowi groźną dla porządku prawnego samowolę.

    Podstawa prawna:
    art. 130a ust. 8 i 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późn. zm.)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE