- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOd 2016 roku pacjent nie dostanie oryginału dokumentacji medycznej

    Od 2016 roku pacjent nie dostanie oryginału dokumentacji medycznej

    Udostępnienie dokumentacji medycznej prowadzonej w formie elektronicznej

    Projekt zawiera wytyczne m.in. co do udostępniania dokumentacji medycznej. Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy, określone w niej sposoby udostępniania dokumentacji medycznej odnoszą się przede wszystkim do dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej. Sposoby udostępniania dokumentacji elektronicznej określają z kolei przepisy wykonawcze. Dlatego też, proponuje się określić w ustawie sposoby udostępniania dokumentacji medycznej, zarówno tej prowadzonej w postaci tradycyjnej – papierowej, jak również te prowadzone elektronicznie. Projekt założeń zakłada, że dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej będzie udostępniania przez elektroniczną transmisję danych lub na informatycznym nośniku danych. Przewidziano również możliwość, aby na żądanie uprawnionych organów lub podmiotów – placówka medyczna wykonywała papierowe wydruki. Oczywiście, pacjent mógłby również uzyskać wgląd do swojej dokumentacji medycznej w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych. Co ważne, zapoznanie się z dokumentacją medyczną na miejscu oraz dokonanie jej elektronicznej transmisji byłoby wówczas nieodpłatne, natomiast za przekazanie dokumentacji na nośniku oraz za sporządzenie wydruków placówka mogłaby pobierać opłatę.

    Zmiany w zakresie udostępniania dokumentacji medycznej

    Obecnie, zgodnie z art. 27 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, dokumentacja medyczna jest udostępniana:

    • do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
    • poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
    • poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

    Jeśli chodzi o dokumentację medyczną w formie papierowej, to byłaby ona udostępniania do wglądu lub przez sporządzenie odpisów albo wyciągów, a w wyjątkowych okolicznościach także przez wypożyczenie oryginału. Zaproponowane rozwiązanie wprowadza istotną zmianę, której celem jest zapewnienie podmiotom, które udzielają świadczeń zdrowotnych mechanizmów umożliwiających realizację obowiązków w zakresie zapewnienia pacjentom prawa do dokumentacji medycznej przez cały okres jej przechowywania. Należy bowiem wskazać, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma tak naprawdę ograniczone możliwości skutecznego wyegzekwowania zwrotu wypożyczonego oryginału dokumentacji medycznej. Podkreślenia wymaga, że to w interesie pacjenta dokumentacja medyczna z przebiegu jego leczenia powinna być gromadzona i przechowywana przez podmiot, który udzielał świadczeń zdrowotnych. To podmiot jest wówczas odpowiedzialny za należyte jej zabezpieczenie, a także wiarygodność i kompletność. Niejednokrotnie zapewne zdarzyło się bowiem, że oryginał dokumentacji pacjenta, który został u wypożyczony został przypadkowo zagubiony lub zniszczony. W związku z tym zaproponowano, aby oryginał dokumentacji medycznej był wydawany tylko w tych przypadkach, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, zagrażającą życiu lub zdrowiu pacjenta.

    Podstawa prawna:
    art. 27 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE