- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWyjazdy zagraniczne posłów. Do Madrytu już nie dojedziesz!

    Wyjazdy zagraniczne posłów. Do Madrytu już nie dojedziesz!

    Śledztwo w sprawie tzw. kilometrówek posłów

    Wczoraj w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo w sprawie tzw. „kilometrówek”. Jak podał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej – śledztwo dotyczy „doprowadzenia Kancelarii Sejmu RP w okresie od dnia 1 stycznia 2009 roku do dnia 16 grudnia 2014 roku w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w nieustalonej dotychczas w kwocie – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez 11 posłów na Sejm RP poprzez wprowadzenie w błąd pracowników Kancelarii Sejmu, w związku z rozliczaniem w ramach kwoty ryczałtu otrzymanej na prowadzenie biura poselskiego kosztów przejazdu samochodem własnym lub innym z tytułu wykonywania mandatu poselskiego oraz poświadczenia w związku z tym nieprawdy, co do okoliczności mających znaczenie prawne związanych z wysokością poniesionych wydatków wskazanych w dokumentach w postaci corocznych sprawozdań z wydatkowania kwoty ryczałtu przeznaczonego na prowadzenie biura poselskiego, tj. o czyn z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 271 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.”
    Przedmiotowe śledztwo zostało wszczęte po rozpoznaniu 5 zawiadomień osób prywatnych. Zawiadomienia dotyczyły posłów Radosława Sikorskiego, Sławomira Neumanna, Marka Kuchcińskiego, Wojciecha Jasińskiego, Krzysztofa Jurgela, Karola Karskiego, Beaty Kempy, Bolesława Piechy, Sławomira Kłosowskiego, Krystyny Pawłowicz oraz Jolanty Szczypińskiej.

    Nowe zasady rozliczania wyjazdów zagranicznych posłów

    W związku z zaistniałą sytuacją, komisja do przeprowadzenia kontroli przestrzegania zasad rozliczania zagranicznych podróży służbowych posłów delegowanych przez Sejm poza granice kraju w trakcie VII kadencji Sejmu przedstawiła szefowi Kancelarii Sejmu nowe bardziej rygorystyczne procedury rozliczania zagranicznych delegacji posłów. Zapoznało się z nimi Prezydium Izby i Konwent Seniorów. W dużym skrócie można napisać, że posłowie będą mogli jechać samochodem nie dalej niż do Brukseli, oraz będą musieli obowiązkowo przedstawić rachunki z trasy oraz oświadczenie ze szczegółowym planem podróży przed wyjazdem.

    Należy wskazać, że wprowadzenie nowych reguł będzie wymagało nowelizacji uchwały nr 44 Prezydium Sejmu z 1 lipca 1996 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wypłaty należności posłów delegowanych przez Sejm poza granice kraju oraz zarządzenia nr 1 Marszałka Sejmu z 20 stycznia 2010 r. w sprawie zagranicznych podróży służbowych posłów delegowanych przez Sejm poza granice kraju. Zmiany dotychczasowych zasad powinny objąć również Instrukcję w sprawie obiegu i kontroli dowodów księgowych w Kancelarii Sejmu. Na skutek omawianych zmian zostaną wprowadzone nowe formularze dotyczące planowania kosztów wyjazdu, rozliczania się z niego oraz sprawozdania z podróży.

    Legalus.pl – Rozlicz swoją delegacje. Samodzielnie twórz dokumenty online: Delegacja krajowa

    Celem tych zmian ma być uściślenie i uszczelnienie zapisów regulujących nie tylko sposób rozliczania się z delegacji, ale również już sam etap przygotowań do wyjazdu. W sytuacji, gdy poseł będzie się chciał wybrać w podróż samochodem prywatnym, to będzie musiał złożyć oświadczenie zawierające nie tylko planowaną datę i godzinę przekroczenia polskiej granicy – jak to jest obecnie, ale również numer rejestracyjny samochodu, którym będzie jechał, pojemność silnika oraz tytuł prawny do dysponowania samochodem. W oświadczeniu trzeba będzie również podać liczbę kilometrów do przebycia. Jest to istotna informacja, ponieważ po wejściu w życie tych zmian – samochodem będzie można pojechać nie dalej niż 1300 km od Warszawy, czyli praktycznie mówiąc nie dalej niż do stolicy Belgi. Natomiast po powrocie poseł, który zadeklarował chęć jazdy autem, będzie musiał w szczegółowy sposób rozliczyć się z podróży oraz udokumentować jej przebieg.

    W szczegółowym rozliczeniu kosztów pomoże nowy formularz rozliczenia, w którym poseł będzie musiał odnieść się do wszystkich wydatków uwzględnionych na etapie przygotowywania podróży i potwierdzić je stosownymi dokumentami takimi jak np.:

    • rachunek za paliwo,
    • dowód uiszczenia opłaty za przejazd drogami płatnymi i autostradami, 
    • rachunek za parkowanie,
    • bilet na prom.

    Ponadto, do rozliczenia wyjazdu poseł będzie musiał załączyć oświadczenie opatrzone podpisem, w którym wskaże, że zaliczkę na podróż wydatkował zgodnie z przeznaczeniem, a nierozliczoną kwotę zaliczki zobowiązuje się zwrócić.

    Wszystkie sugerowane zmiany wymagają porozumienia z Prezydium Senatu. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski już przekazał je na ręce marszałka Bogdana Borusewicza.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE