- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesRejestracja spółki cywilnej krok po kroku

    Rejestracja spółki cywilnej krok po kroku

    Wkład wspólnika do spółki cywilnej

    Przez umowę spółki cywilnej, wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Jak wskazano na początku, umowa cywilnej spółki powinna być stwierdzona pismem. Do rejestracji spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Jeśli wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania, jak również do odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz do niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Jeżeli rzeczy mają być wniesione tylko do używania, stosuje się odpowiednio w powyższym zakresie przepisy o najmie.

    Utworzenie spółki cywilnej

    Spółka cywilne powstaje na mocy umowy, którą mogą zawrzeć co najmniej dwie osoby fizyczne, bądź prawne. Podmiot ten nie podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tylko wspólnicy spółki cywilnej – będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą – podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

    UWAGA! Przedsiębiorcą jest wspólnik spółki cywilnej. Natomiast spółka cywilna jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowa spółki – spółka cywilna przejdź do formularza »

    Rejestracja umowy spółki cywilnej

    Po pierwsze, należy wiedzieć, że każdy potencjalny wspólnik przyszłej spółki cywilnej, będący osobą fizyczną musi założyć własną działalność gospodarczą i uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku, gdy działalność ta będzie wykonywana tylko i wyłącznie w formie spółki cywilnej, to wskazane jest określenie przyszłej daty rozpoczęcia działalności we wniosku o wpis i dokonanie zmiany wpisu – uzupełnienie o NIP i REGON spółki cywilnej oraz zaznaczenie pola 25 formularza CEIDG-1, przed wystąpieniem tej daty. Oczywiście w celu rejestracji spółki potrzebne jest przygotowanie i zawarcie umowy spółki cywilnej na piśmie. W tym celu najlepiej udać się do adwokata lub radcy prawnego, który sporządzi odpowiednią umowę. Następnie, należy dokonać zgłoszenia do Głównego Urzędu Statystycznego i uzyskać nr REGON spółki. Zgłoszenie należy dokonać na druku RG-OP. Wypełniony druk trzeba złożyć we właściwym dla siedziby spółki urzędzie statystycznym. Zgłoszenie nie podlega jakimkolwiek opłatom. W dalszej kolejności należy na wnioskach NIP-2 i NIP-D złożyć zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskać numer NIP spółki. Wskazane czynności również nie podlegają jakimkolwiek opłatom. W celu zarejestrowania spółki cywilnej niezbędne jest również złożenie deklaracji PCC-3, PCC-3A oraz wpłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. Stawka podatku wynosi 0,5% od podstawy opodatkowania, którą stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki – masz na to 14 dni. Wspólnicy spółki cywilnej muszą również dokonać zgłoszenia rejestracyjnego do podatku VAT. W tym celu należy w urzędzie skarbowym złożyć wypełniony formularz VAT-R i uiścić opłatę skarbową w wysokości 170 zł. Zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT należy dokonać jeszcze przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towarów lub usług. Na koniec oczywiście konieczne jest wprowadzenie zmiany wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przez wspólników będących osobami fizycznymi – w celu uzupełnienia informacji o NIP i REGON spółki.

    Po zarejestrowaniu spółki cywilnej pamiętaj również o innych obowiązkach!

    W przypadku, gdy spółka cywilna będzie zatrudniać pracowników lub np. zleceniobiorców, wspólnicy spółki muszą dokonać zgłoszenia jej jako płatnika składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZPA. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń.

    Podstawa prawna:
    art. 860 – 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE