- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZamek Książ - straty po pożarze

    Zamek Książ – straty po pożarze

    Spalony dach i zniszczone poddasze Zamku Książ

    Ogień, który pojawił się na Zamku Książ strawił blisko 500 m dachu zabytku, niestety poddasza nie udało się uratować – zostało doszczętnie zniszczone. Na szczęście pożar nie rozprzestrzeniał się szybko, głównie ze względu na fakt niedawnego zaimpregnowania poszycia dachu zamku. To właśnie w znacznej mierze przyczyniło się do uratowania budowli.

    Wstępnie szacuje się, że starty powstałe w wyniku pożaru wyniosą nawet milion złotych. Póki co zamek jest zamknięty dla zwiedzających, choć z oficjalnej strony internetowej zabytku można dowiedzieć się, że obecnie trwają prace pozwalające na jak najszybsze otworzenie tego obiektu.

    Liczenie strat i inny pożar

    Póki co nie wiadomo jaka była pierwotna przyczyna wybuchu pożaru. Udało się jednak ocalić wszystkie zabytki zamku, nikt nie został ranny, jedyne straty to koszt odbudowy poddasza i dachu zamku. W akcji gaśniczej uczestniczyło 37 zastępów straży pożarnej z całego województwa dolnośląskiego – łącznie prawie 120 strażaków.

    Ogień zauważono w środę, 10 grudnia około godziny 14. Natychmiast ewakuowano turystów i pracowników z obiektu. W momencie wybuchu pożaru zamek był remontowany, choć w innej części oddalonej od miejsca tragedii. Jak się okazało kilka dni wcześniej, w sobotę 6 grudnia miała miejsce podobna sytuacja – spłonęło wówczas około 100 m kw. dachu na Zamku Kliczków Borach Bolesławieckich. Zapalił się tam dach nad hotelową częścią tego popularnego ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego.

    Historia zniszczeń Zamku Książ

    Zamek Książ nie należy do szczęśliwych zabytków – już od wielu lat dotykają go poważne zniszczenia. Weźmy pod uwagę chociażby jego upadek w 1939 r., kiedy to nad zamkiem ustanowiony został powiernik państwa niemieckiego. Władze hitlerowskie rozpoczęły konfiskatę dóbr Hochbergów – rodziny panującej tu przez ponad 400 lat. Zrodził się wówczas dylemat – jak spożytkować ogromną powierzchnię zamku. Początkowo planowano przekazać go Zarządowi Zamków i Ogrodów, następnie Śląskiemu Związkowi Ochrony Ojczyzny. W roku 1941 pojawiła się propozycja wykorzystania obiektu przez Luftwaffe w celu stworzenia tu szkoły dla podoficerów. W 1943 roku zamek był rezerwową siedzibą dyrekcji wrocławskiego oddziału niemieckich kolei państwowych. W 1944 roku zamek Książ przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Od tego czasu prowadzono tu już roboty budowlane i adaptacyjne zakrojone na szeroką skalę. Według raportu sporządzonego dla Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków z 4 września 1947 roku powojenny stan zamku Książ był katastrofalny. Z biegiem czasu udało się jednak odrestaurować zabytek.

    Od 1974 roku zamkiem i jego otoczeniem zawiadywało Sudeckie Zjednoczenie Rolno – Przemysłowe „Agrokompleks Sudety”. W latach 1986 – 1990 był siedzibą Wojewódzkiego Centrum Kultury i Sztuki „Zamek Książ”. Od 1 czerwca 1991 roku stanowi własność Gminy Wałbrzych. Utworzono wówczas Przedsiębiorstwo „Zamek Książ” Spółka z o.o. w Wałbrzychu, które zarządza, dba o utrzymanie i właściwą działalność w kompleksie książańskim.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE