- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoŚwiąteczne wyjazdy: bezpieczne przewożenie dziecka

    Świąteczne wyjazdy: bezpieczne przewożenie dziecka

    Przede wszystkim fotelik

    Im młodsze dziecko będzie przewożone w samochodzie, tym większa troska o jego bezpieczeństwo. Niezastąpiony w tej kwestii będzie oczywiście fotelik. Polskie prawo od kilku lat wymaga, aby każdy kierowca, który wiezie dziecko korzystał z takiego rozwiązania – w przeciwnym razie naraża się na mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty karne, nie wspominając już o zdrowiu i życiu dziecka.
     

    Musimy uświadomić sobie, że brak fotelika w razie wypadku powoduje, że dziecko dosłownie jest rzucane po całym samochodzie. Rzadko kiedy taki przypadek kończy się szczęśliwie. Fotelika nie zastąpią podwyższenia, na których niektórzy kierowcy jeszcze nie tak dawno temu sadzali starsze dzieci. Fotelik nie będzie jednak potrzebny dla nastolatka, oczywiście o ile spełnione zostaną pewne warunki. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, skupmy się na zakupie fotelika. Dostępnych modeli jest bardzo wiele, wszystko jednak zależy od tego dla jakiego dziecka ma być przeznaczony fotelik. Są one dostępne w kilku kategoriach wagowych. Dla noworodków i niemowląt przeznaczona jest grupa 0+ (0-13 kg); dla dzieci w wieku do 3-4 lat – grupa I (9-18 kg). Są także modele, które starają się proponować rozwiązania starczające na dłużej (rosnące wraz z dzieckiem). Jeśli jednak mamy możliwość, zastosujmy modele bardziej precyzyjnie dostosowane do wagi i rozmiarów dziecka. Pamiętaj, że w foteliku 0+ głowa dziecka nie może wystawać ponad oparcie fotelika, w następnych grupach oparcie nie może przebiegać poniżej linii oczu dziecka.
     

    Co z przednim siedzeniem?

    Problemem może być kwestia przewożenia dzieci na przednim fotelu (obok samego kierowcy). Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa o ruchu drogowym, w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone siedząc z przodu auta (chyba, że są umieszczone w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach). Nie ma przy tym znaczenia, że dziecko np. w wieku 11 lat jest bardzo wysokie – nie wolno mu jechać z przodu (choć odpowiednich fotelików kierowca w tym przypadku raczej nie znajdzie). Absolutnie zakazane jest także przewożenie dziecka z przodu podczas, gdy włączona jest przednia poduszka powietrzna (nawet jeśli miałoby się to odbywać w specjalnym foteliku). Dlaczego? Dlatego, że nawet przypadkowo otworzona poduszka powietrzna może przycisnąć fotelik i dziecko odcinając mu dopływ powietrza.
     

    Jako ciekawostkę dodajmy, że w Austrii, na Cyprze, w Irlandii, Grecji, Niemczech czy Portugalii dzieci do 12 roku życia w ogóle nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu samochodu. Natomiast w Czechach, we Francji, Szwecji, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech dzieci mogą być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym (podobnie więc jak ma to miejsce w naszym kraju).
     

    Niestety statystki pokazują, że w Polsce problem bezpiecznego przewożenia dzieci wciąż jest dosyć poważny – co roku na naszych drogach w zdarzeniach drogowych uczestniczy ponad 6000 dzieci z czego ponad 300 ze skutkiem śmiertelnym. Jeśli więc musisz kupić fotelik dla dziecka, zadbaj aby był on nie tylko nowy ale i odpowiedni – o oszczędzaniu w  tej kwestii nie ma w ogóle mowy. Na zakończenie jeszcze jedna rada – nawet najlepszy fotelik nie zastąpi rozsądku i uwagi na drodze.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE