- Reklama -
niedziela, 21 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrganizujesz Andrzejki? Sprawdź czy nie musisz mieć pozwolenia

    Organizujesz Andrzejki? Sprawdź czy nie musisz mieć pozwolenia

    Impreza masowa

    Niektóre andrzejkowe imprezy mogą być zaliczane do imprez masowych, a te podlegają specjalnej regulacji. Oczywiście, aby Andrzejki mogły być uznawane za imprezę masową, należy spełnić kilka ważnych kryteriów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, imprezą masową jest impreza sportowa, artystyczna lub rozrywkowa, na której liczba miejsc wynosi:

    • na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej — nie mniej niż 1000,
    • w hali sportowej lub innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy — nie mniej niż 300,
    • w przypadku imprezy masowej o podwyższonym ryzyku (w czasie której — jak wynika z posiadanych informacji i dotychczasowych doświadczeń dotyczących zachowania osób uczestniczących — istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji) liczba miejsc wynosi odpowiednio 300 i 200.

    Nie są jednak imprezami masowymi, w rozumieniu niniejszej ustawy, imprezy odbywające się w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki, a także imprezy organizowane w placówkach oświatowych, imprezy sportowe organizowane wyłącznie dla sportowców niepełnosprawnych, imprezy organizowane w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz imprezy rekreacyjne.

    Obowiązki organizatora

    Jeśli organizujesz Andrzejki i spełniasz powyższe kryteria, jesteś uznawany za organizatora imprezy masowej, a to z kolei nakłada na Ciebie pewne obowiązki. Przede wszystkim musisz zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy, obejmuje ono spełnienie przez organizatora wymogów w zakresie:

    • zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie;
    • ochrony porządku publicznego;
    • zabezpieczenia pod względem medycznym;
    • zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

    Szczególnie ważna będzie więc organizacja wróżb, zwłaszcza tych z wykorzystywanym gorącym woskiem. Sprawdź więc przed imprezą, czy nie istnieje zagrożenie pożarowe i czy posiadasz odpowiednie drogi ewakuacyjne.

    Alkohol

    Andrzejki to często także i alkohol – w tym zakresie także musisz spełnić kilka ważnych wymogów. Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych mogą odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Co ważniejsze, sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych mogą być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie – jeśli takiego nie masz, o alkoholu możesz zapomnieć.  Niedozwolona jest sprzedaż napojów alkoholowych w twardych opakowaniach, w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych, które wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.

    Wniosek

    Tak naprawdę do Andrzejek nie zostało już wiele czasu, jeśli więc zaplanowałeś imprezę masową, z pewnością wiesz że potrzebny był do tego wniosek. Bez takiego pisma nie uda Ci się w ogóle zrealizować tak dużego spotkania. Przypomnijmy więc, że w celu przeprowadzenia imprezy masowej organizator, nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia:

    • występuje do organu z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej;
    • zwraca się do właściwych miejscowo: komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji i komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach;
    • powiadamia właściwego miejscowo:
    • ­komendanta oddziału Straży Granicznej, w przypadku przeprowadzania imprezy masowej w strefie nadgranicznej,
    • ­komendanta terenowej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w przypadku przeprowadzania imprezy masowej na terenach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

    Na zakończenie coś optymistycznego – małe, kameralne imprezy nie wymagają jakichkolwiek zezwoleń. Można na nich podawać alkohol i nie potrzebne jest do tego żadne zezwolenie (nielegalna sprzedaż nie chodzi oczywiście w grę). Pamiętaj tylko, aby swoim zachowaniem nie przeszkadzać sąsiadom i wszystko będzie w porządku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE