- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypadek przez dziurę w drodze? Sprawdź co powinieneś zrobić

    Wypadek przez dziurę w drodze? Sprawdź co powinieneś zrobić

    Zła droga, to nie tylko dziurawa droga

    Na początku zaznaczmy, że zły stan dróg to nie tylko dziury, czy koleiny, ale także śliska nawierzchnia – szczególnie dająca się kierowcom we znaki jesienią i zimą. Najważniejszą informacją jest to, że każda, nawet najkrótsza droga w Polsce, ma swojego administratora, który jest odpowiedzialny za należyty stan nawierzchni o każdej porze roku, a także przeprowadzanie okresowych kontroli, napraw i konserwacji jezdni. Wszelkie drogi wewnętrzne podlegają zarządcą pobliskich nieruchomości, natomiast drogi zewnętrzne, czyli te po których poruszamy się najczęściej – Generalnemu Dyrektorowi Dróg i Autostrad. Pamiętajmy przy tym, że za stan dróg odpowiedzialne są odpowiednio gmina, powiat i województwo. Odpowiedzialność zarządcy drogi opiera się na zasadach wskazanych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 415 KC, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Powyższa regulacja ma zastosowanie w takich wypadkach, w których do wyrządzenia szkody dochodzi poza istniejącymi między danymi osobami stosunkami prawnymi, a zdarzenie wywołujące szkodę jest jednocześnie źródłem powstania zobowiązania, którego treść ab initio sprowadza się do obowiązku naprawienia wyrządzonej tym zdarzeniem szkody. Ten przepis na ogół nie obejmuje natomiast obowiązku naprawienia szkody, wyrządzonej w ramach istniejącego już między stronami stosunku prawnego.

    Jeżeli zatem dojdzie do powstania jakiejkolwiek szkody związanej ze złym stanem drogi, po której się poruszaliśmy, musimy ustalić kto jest odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania – informację o „nadzorcy” danej drogi można znaleźć w Internecie – musimy wiedzieć jedynie jaki nr ma właściwa jezdnia. Numery dróg publicznych odnajdziesz na stronie www.drogipublizne.eu

    Warto w tym miejscu dodać, że zarządca drogi odpowiada za szkody:

    • Rzeczowe – uszczerbek jakiego doznamy w swoim majątku np. konieczność wymiany skrzywionej felgi i związane z tą wymianą koszty oraz,
    • Osobowe – będące następstwem naruszenia dóbr osobistych poszkodowanego oraz powiązanych z nimi kosztów majątkowych, np. rehabilitacja, zwrot kosztów leczenia.

    Musisz udowodnić winę

    Oczywiście ustalenie winnego nie jest jedyną czynnością, dzięki której uzyskamy odszkodowanie – jest to bowiem najłatwiejsza część. Odszkodowanie otrzymamy wyłącznie, gdy udowodnimy winę zarządcy drogi w nienależytym utrzymaniu jezdni, które to spowodowało naszą szkodę. Praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to proste. Musimy w tym miejscu wskazać konkretne zarzuty skierowane wobec zarządcy, a także rodzaj powstałej szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy tymi dwoma elementami. Warto posłużyć się wszelkimi środkami, które potwierdzą naszą wersję – np. notatka policyjna, świadkowie zdarzenia, zdjęcia ulicy i szkody w aucie. Dopiero wtedy możemy ubiegać się o należne nam odszkodowanie od właściwego organu – pamiętajmy, że im więcej dowodów opowiadających się za naszą wersją wydarzeń, tym większa szansa na odzyskanie należnych nam pieniędzy.

    Podstawa prawna:
    [art. 415 k.c. (Dz.U. z 2014  Nr 121 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE