- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak napisać umowę zlecenia?

    Jak napisać umowę zlecenia?

    Strony umowy zlecenia

    W umowie zlecenia jedna ze stron jest nazwana zleceniodawcą (podmiot zlecający wykonanie określonych czynności prawnych), natomiast druga zleceniobiorcą (podmiot wykonujący zlecenie). Określając strony umowy, w przypadku osób fizycznych należy wskazać imię i nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców, adres zameldowania, numer PESEL oraz numer i seria dokumentu tożsamości. Jeśli natomiast osoby zawierające umowę zlecenia prowadzą działalność gospodarczą to obligatoryjnie w umowie musi się również znaleźć firma (nazwa przedsiębiorstwa), numer NIP oraz REGON. W przypadku, gdy stroną umowy zlecenia jest spółka to w umowie trzeba dokładnie określić nazwę i siedzibę spółki, numer wpisu do KRS i osobę uprawnioną do reprezentacji. Do umowy warto dołączyć w formie załączników np. odpis zaświadczenia z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

    Co może stanowić przedmiot umowy zlecenia?

    Istotą umowy zlecenia jest to, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W umowie zlecenia należy bardzo dokładnie opisać przedmiot zlecenia. Im bardziej dokładny opis zlecenia zamieścisz w umowie, tym łatwiej będzie dochodzić roszczeń z zawartej umowy. Przedmiotem zawartej umowy zlecenia może być np. prowadzenie obsługi prawnej firmy, prowadzenie księgowości, czy sprzątanie magazynów itd.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę zlecenia przejdź do formularza »

    Wynagrodzenie za wykonane zlecenie

    Umowa zlecenia powinna określać, czy jest odpłatna czy nie. W przypadku odpłatnej umowy zlecenia, należy określić zasady wynagrodzenia w związku z nawiązanym między stronami stosunkiem prawnym. Oprócz wskazania wysokości wynagrodzenia warto również opisać w umowie sposób zapłaty (np. gotówką, przelewem na konto w terminie 7 dni od dnia wykonania zlecenia itd.). Pamiętaj, że jeśli w umowie nie określisz czasu zapłaty za wykonane zlecenie, to wynagrodzenie należy się zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zlecenia.

    Termin wykonania umowy zlecenia

    W umowie zlecenia należy wskazać także termin wykonania określonego w tej umowie zlecenia. Aktualnie obowiązujące przepisy nie określają maksymalnego okresu, na jaki może być zawarta tego rodzaju umowa. W związku z powyższym strony umowy zlecenia umowy mogą dowolnie określić okres obowiązywania umowy – w zależności od swoich potrzeb.

    Odpowiedzialność zleceniobiorcy

    Warto wiedzieć, że zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej tylko w przypadku, gdy to wynika z umowy lub ze zwyczaju albo gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności. W takim przypadku zleceniobiorca zobowiązany jest zawiadomić niezwłocznie zleceniodawcę o osobie i o miejscu zamieszkania swego zastępcy i w razie zawiadomienia odpowiedzialny jest tylko za brak należytej staranności w wyborze zastępcy. Przy czym należy zauważyć, że zastępca odpowiedzialny jest za wykonanie zlecenia także względem dającego zlecenie. Jeśli natomiast przyjmujący zlecenie ponosi odpowiedzialność za czynności swego zastępcy jak za swoje własne czynności, ich odpowiedzialność jest solidarna. W wypadku gdy przyjmujący zlecenie powierzył wykonanie zlecenia innej osobie nie będąc do tego uprawniony, a rzecz należąca do dającego zlecenie uległa przy wykonywaniu zlecenia utracie lub uszkodzeniu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny także za utratę lub uszkodzenie przypadkowe, chyba że jedno lub drugie nastąpiłoby również wtedy, gdyby sam zlecenie wykonywał. Z kolei w sytuacji, gdy kilka osób dało lub przyjęło zlecenie wspólnie, ich odpowiedzialność względem drugiej strony jest solidarna.

    W jakim terminie może być wypowiedziana umowa zlecenia?

    Zleceniodawca i zleceniobiorca mają takie samo prawo do wypowiedzenia umowy zlecenia. Zgodnie z przepisami, zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, ale powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W przypadku natomiast odpłatnego zlecenia, to zleceniodawca zobowiązany jest uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

    Zleceniobiorca także może wypowiedzieć umowę zlecenie w każdym czasie. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, to przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

    Końcowe postanowienia w umowie zlecenia

    Na samym końcu umowy zlecenia powinny się znaleźć standardowe postanowienia umowne, takie jak np.:

    1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
    2. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
    3. Strony uprawnione są do zmiany Umowy w dowolnym czasie za zgodnym porozumieniem. Zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
    4. Wszelkie spory mogące wyniknąć przy realizacji niniejszej Umowie rozstrzygane będą przez sąd powszechny właściwy miejscowo dla Zleceniodawcy/Zleceniobiorcy.

    Podstawa prawna:
    art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE