- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSkarż lekarza - masz do tego prawo

    Skarż lekarza – masz do tego prawo

    Przedmiot skargi

    Przedmiotem skargi na lekarza może być wszystko – nie tylko podjęcie niewłaściwego leczenia. Jako pacjent masz prawo być traktowany z szacunkiem i godnością, niedopuszczalne są więc bezczelne czy niekulturalne zachowania ze strony lekarza, obojętnie jakiej jest on specjalności. Niewybredne komentarze, nawet jeśli nie dotyczą wprost danego pacjenta lecz zostaną usłyszane na korytarzu przychodni czy szpitala są już podstawą do złożenia skargi. Pamiętaj więc, że skarżyć możesz wszystko –zarówno skutki złego leczenia jak i niewłaściwe zachowanie medyka. Dodajmy już w tym miejscu, że omawiana skarga nie dotyczy jednak błędów medycznych – do ich zgłoszenia istnieją zupełnie inne procedury.

    Do kogo złożyć skargę?

    Skargę w każdym przypadku składa się do dyrektora lub kierownika placówki, w której pracuje dany lekarz. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to szpital czy zwykła przychodnia. Niezależnie od tego, każdy pacjent ma prawo złożyć oddzielną skargę do Rzecznika Praw Pacjenta. Wystarczy, że napiszesz pismo o podobnej treści jak te złożone do dyrektora czy kierownika placówki, w którym pracuje niewłaściwe się zachowujący lekarz. Szczegółowe informacje o działaniu Biura oraz adres znajdziesz na stronie internetowej http://www.bpp.gov.pl/. Kolejną możliwością jest złożenie skargi na działanie lekarza lub położonej do Naczelnej Rady Lekarskiej lub Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Twój wniosek może stać się podstawą do wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej wobec lekarza lub położnej.

    Ważne

    Jeśli decydujesz się na złożenie skargi, pamiętaj o zgromadzeniu dowodów potwierdzających Twoje stanowisko. Mogą to być np. zeznania świadków – innych pacjentów, nagrania z telefonu komórkowego, monitoringu szpitala czy przychodni, a w przypadku źle podjętego leczenia także dokumentacja medyczna dotycząca Twojej osoby. Jednym słowem – wszystko, co potwierdza Twoją wersję wydarzeń i winę lekarza będzie wzmacniało złożoną skargę. Zgromadzone dowody można dołączyć do pisma w kserokopiach, oryginały lepiej pozostaw dla siebie.

    Gdy sprawa musi trafić do sądu

    Istnieje także możliwość skierowana sprawy na drogę sądową – szczególnie wtedy, jeśli złożona skarga nie przyniosła oczekiwanych efektów i lekarz nie został ukarany za niewłaściwe zachowanie. Możesz więc złożyć pozew o zasądzenie na Twoją rzecz odszkodowania lub zadośćuczynienia. Pozew należy skierować w zależności od wartości kwoty jaką będziesz się dochodziła przed sądem. I tak:

    • w przypadku żądania zasądzenia kwoty do 75 tysięcy złotych – pozew należy skierować do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego;
    • w przypadku żądania zasądzenia kwoty powyżej 75 tysięcy złotych do Wydziału Cywilnego Sadu Okręgowego.

    Pozew należy skierować przeciwko zakładowi opieki zdrowotnej, w którym miało miejsce zdarzenie, którego następstwem była szkoda i w której pracował dany lekarz.

    W postępowaniu sadowym będą miały miejsce zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, a "ukaranym" nie będzie lekarz, ale szpital, który po ustaleniu przez sąd, iż ponosi on odpowiedzialność za szkodę będzie musiał wypłacić określoną sumę pieniędzy. Twoim jedynym żądaniem będzie zasądzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia. Odszkodowanie dotyczy wszelkich kosztów niezbędnych związanych z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia. W szczególności na Twoje żądanie zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli stałaś się Ty lub Twoje dziecko inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Ponadto w razie utraty całkowicie lub częściowo zdolności do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, możesz żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. W przypadku zadośćuczynienia o szkodzie materialnej nie ma w ogóle mowy – istnieje jednak krzywda. Jeśli więc nie poniosłeś fizycznej szkody, ale czujesz się skrzywdzony (np. na skutek złego zachowania lekarza czy jego obraźliwych słów lub lekceważącej pozycji) – napisz pozew o zadośćuczynienie. Pamiętaj, że wysokość zadośćuczynienia musi pozostawać w zależności od intensywności doznanych cierpień, czasu ich trwania, ujemnych skutków zdrowotnych, jakie osoba poszkodowana będzie zmuszona znosić w przyszłości.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE