- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie administracyjneKiedy możliwe jest zawieszenie postępowania administracyjnego?

    Kiedy możliwe jest zawieszenie postępowania administracyjnego?

    W praktyce postępowanie administracyjne nie oznacza wyłącznie sprawy toczącej się przed sądem administracyjnym. W rzeczywistości załatwienie nawet najprostszej urzędowej czynności jaką jest chociażby wydanie dowodu osobistego mieści się w kategorii procedury administracyjnej. Skoro więc sprawy takie jak rejestracja samochodu, zameldowanie określonej osoby czy uzyskanie zaświadczenia mieszczą się w regulacji Kodeksu postępowania administracyjnego, to warto wiedzieć kiedy postępowanie może być zawieszone.

    Czym jest zawieszenie postępowania?

    Jak z pewnością się domyślasz, zawieszenie postępowania oznacza, że nie jest ono prowadzone. Jednocześnie po ustaniu przyczyny zawieszenia organ administracyjny będzie mógł dalej prowadzić niezbędne czynności do załatwienia całej sprawy. Innymi słowy, po ustaniu zawieszenia postępowania sprawa nie toczy się od nowa, jest kontynuowana od miejsca, w którym została zawieszona. Pamiętaj jednak, że zawieszenie postępowania jest instytucją tamującą bieg postępowania i opóźniającą merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy, dlatego winno mieć zastosowanie tylko w przypadkach określonych w ustawie, a przesłanki zawieszenia nie powinny być wykładane rozszerzająco. Tym samym zawieszenie jest bardzo szczególną instytucją, która nie powinna być nadużywana.

    Obowiązkowe zawieszenie

    Zgodnie z treścią art. 97 KPA, organ administracji publicznej zawiesza postępowanie:

    • w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności, w których  jako strony działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej, a w ich braku – kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu administracji publiczne, a postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe;
    • w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony;
    • w razie utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych;
    • gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.

    Oczywiście, gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania, organ administracji publicznej podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie strony.

    Fakultatywne zawieszenie

    Ustawodawca wprowadził także możliwość zastosowania instytucji zawieszenia na wniosek strony toczącego się postępowania. Dzięki temu, nie tylko organ administracyjny ma możliwość faktycznego wpływania na tok sprawy. Zgodnie z regulacja art. 98 KPA,  zawieszenie na wniosek pojawi się, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu. Jeżeli jednak w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.  W przypadku wniosku strony o zawieszenie postępowania, rzeczą organu jest niezwłoczne rozpoznanie tegoż wniosku po wcześniejszym przeanalizowaniu wyłącznie przesłanek zawieszenia wymienionych w art. 98 § 1 KPA. Co się natomiast tyczy badania podstaw do obligatoryjnego zawieszenia postępowania w oparciu o art. 97 § 1 KPA, to obowiązkiem organu jest bieżące analizowanie okoliczności toczącego się postępowania pod kątem konieczności jego zawieszenia z urzędu, które to okoliczności z uwagi na dynamikę postępowania mogą się w toku sprawy zmieniać. W przypadku jeśli w toku sprawy, na którymś jego etapie, zajdą przesłanki do zawieszenia postępowania z urzędu, a organ postępowania nie zawiesi, lecz merytorycznie rozpozna i zakończy sprawę, każda ze stron postępowania ma możliwość zakwestionowania ostatecznego rozstrzygnięcia w drodze skargi do sądu administracyjnego, który dopiero wtedy dokona oceny, czy w toku postępowania administracyjnego zachodziły podstawy do jego zawieszenia z urzędu, a jeśli tak, to czy powyższe uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

    Niezależnie od rodzaju zawieszenia postępowania (obowiązkowe czy fakultatywne), o postanowieniu w sprawie zawieszenia albo podjęcia postępowania organ administracji publicznej zawiadamia strony.

    Na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania służy stronie zażalenie.

    Podstawa prawna:

    [art. 97, art.98 k.p.a.(Dz.U. z 2013 r. Nr 267 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE