- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKomu przysługuje zwrot kosztów za pogrzeb?

    Komu przysługuje zwrot kosztów za pogrzeb?

    Koszty pogrzebu należą do długów

    Zgodnie z treścią art. 922 § 3 Kodeksu cywilnego, do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku. Regulację dotyczącą tego kto może żądać zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu nie znajdziemy jednak tylko w części spadkowej KC, ale również w części dotyczącej zobowiązań.

    Jak stanowi art. 446 KC, jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 stycznia 1982 r. (sygn. akt II CR 556/81), obowiązek zwrotu kosztów pogrzebu obejmuje tak naprawdę zwrot kosztów bezpośrednio z pogrzebem związanych (jak przewóz zwłok, nabycie trumny, zakup miejsca na cmentarzu i in.), jak również zwrot wydatków, odpowiadających zwyczajom danego środowiska. Do tych wydatków zalicza się koszt postawienia nagrobku (w granicach kosztów przeciętnych, jeżeli nawet koszty rzeczywiste były znaczne, np. z uwagi na materiał lub wystrój nagrobku, wyższe), wydatki na wieńce i kwiaty, koszty zakupu odzieży żałobnej i in. Do tych wydatków należy zaliczyć także wydatki na poczęstunek biorących udział w pogrzebie osób, przy uwzględnieniu okoliczności konkretnego przypadku, skoro jest to zwyczaj w zasadzie powszechnie przyjęty, zwłaszcza jeżeli jest w danym środowisku stosowany, i dotyczy przede wszystkim krewnych zmarłego (bliższych i dalszych członków rodziny), jak również innych osób bliżej z denatem związanych, np. najbliższych współpracowników itp. Koszt takiego poczęstunku, utrzymany w rozsądnych stosownie do okoliczności granicach (nie mającego charakteru tzw. stypy pogrzebowej), podlega zwrotowi na równi z innymi kosztami pogrzebu zgodnie z art. 446 § 1 KC. 

    Zwrot nawet dla obcej osoby

    Pamiętajmy, że zwrot kosztów pogrzebu (a także ewentualnego leczenia) należą się każdemu kto rzeczywiście je poniósł. Nie ma znaczenia przy tym czy taka osoba należy do kręgu spadkobierców poszkodowanego. Suma poniesionych kosztów nie została jednak określona przez polskiego ustawodawcę, dlatego też pomocny w tym zakresie będzie art. 361 § 1 KC, zgodnie z którym zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Te z kolei są uzależnione od tradycji, środowiska i zamożności. W praktyce żądanie kosztów pogrzebu kierujemy zatem do sprawcy czynu, przez który doszło do śmierci poszkodowanego. Jeżeli nie chce on wypłacić należnych pieniędzy (pamiętajmy o przedstawieniu rachunków za organizację pogrzebu), to jedyną drogą w tej sytuacji jest skierowanie sprawy do sądu. Z drugiej strony, jeżeli śmierć nie nastąpiła w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, tylko np. z przyczyn naturalnych (i nie ma w związku z tym winowajcy), koszty pogrzebu muszą być zaspokojone przez spadkobierców, którzy nabyli spadek. W takiej sytuacji musimy zatem ustalić, kto należy do grupy spadkobierców i dopiero wówczas kierujemy nasze roszczenie do określonych osób (chyba, że sami jesteśmy spadkobiercami zmarłego). 

    Na zakończenie warto wiedzieć, że zasiłek pogrzebowy przewidziany art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu odszkodowania dochodzonego na podstawie art. 446 § 1 KC.

    Podstawa prawna:

    [art. 361, art. 446, art. art. 922 § 3 k.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 121 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE