- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy to koniec rygorystycznych kar za kradzieże do 10 zł?

    Czy to koniec rygorystycznych kar za kradzieże do 10 zł?

    Kradzież przedmiotu, którego wartość nie przekracza 10 zł…

    Projekt nowelizacji zakłada zmianę w art. 119 Kodeksu wykroczeń i zapisanie, że w przypadku, gdy wartość przedmiotu kradzieży nie przekracza 10 zł, a względy prewencyjne nie wskazują na konieczność prowadzenia postępowania, organ poprzestawał tylko na zastosowaniu w stosunku do sprawcy środków takich jak: pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie lub zastosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego.

    UWAGA! Takie rozwiązanie nie mogłoby być zastosowane:

    • wobec sprawców kradzieży o charakterze zuchwałym,
    • kiedy sprawca odmówił naprawienia szkody ,
    • gdy pokrzywdzony albo osoba działająca w jego imieniu sprzeciwili się stosowaniu wobec sprawcy wspomnianych środków wychowawczych.

    Pouczenie za kradzież przedmiotu o wartości poniżej 10 zł

    Zaniechanie prowadzenia postępowania w sprawie o wykroczenie – w takich przypadkach – warunkowane byłoby łącznym wystąpieniem przesłanek, w postaci nieznacznej i niespornej wartości skradzionej rzeczy, jak również braku konieczności prowadzenia postępowania z uwagi na potrzeby oddziaływania prewencyjnego. Należy wskazać, że oceniając, czy prowadzenie postępowania w sprawie o wykroczenie jest konieczne ze względów prewencyjnych – w szczególności związanych ze sprawcą wykroczenia, organ uprawniony do zastosowania instrumentu określonego w zaprojektowany art. 119a § 1 k.k., tj. pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego – zobowiązany będzie uwzględnić posiadane i powzięte w związku ze zdarzeniem informacje dotyczące sprawcy kradzieży, odnoszące się zarówno do jego sposobu działania oraz zachowania po ujęciu, jak i dotychczasowego postępowania. Znaczenie w tym zakresie będzie zatem miał stosunek sprawcy kradzieży do ujawnionego czynu, a w szczególności niekwestionowanie przez niego dopuszczenia się kradzieży i dokonanie zwrotu skradzionego przedmiotu bądź gotowość do wyrównania szkody.

    Prokurator Generalny uzasadnia, że wprowadzenie właśnie tego rodzaju zmian pozwoli osiągnąć korzystne skutki i uczyni ściganie sprawców najdrobniejszych kradzieży bardziej racjonalnym. Zaprojektowane rozwiązanie ma ograniczyć koszty tych postępowań i nadmierny automatyzm działania organów ścigania inicjujących praktycznie w każdym wypadku postępowania w sprawie o wykroczenie – w oderwaniu od rzeczywistych potrzeb wskazujących na celowość ukarania sprawcy wykroczenia.

    Ustalenie stanu psychicznego sprawcy czynu

    Drugie z wprowadzonych do nowelizacji ustawy rozwiązań odnosi się do zagadnienia związanego z ustaleniem stanu psychicznego sprawcy czynu, w przypadku którego naruszenie prawa powiązane jest z jego stanem zdrowia psychicznego. Celem tej zmiany ma być wyłączenie potrzeby każdorazowego dokonywania ustaleń specjalistycznych, a co za tym idzie zredukowanie kosztów postępowania przy równoczesnym usprawnieniu i przyspieszeniu jego biegu.

    Nowelizacja ustawy zakłada bowiem wprowadzenie nowego przepisu, w myśl którego ustalenie stanu zdrowia psychicznego osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia można będzie oprzeć na wnioskach opinii o stanie zdrowia psychicznego tej osoby sporządzonej w innym postępowaniu o wykroczenie lub w postępowaniu karnym, jeżeli przedmiotem uprzedniego postępowania było wykroczenie lub przestępstwo tego samego rodzaju, a biegli stwierdzili stan niepoczytalności wynikający z zakłócenia czynności psychicznych o charakterze trwałym.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE