- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKradzież na cmentarzu - jak się bronić i co zrobić, gdy nas...

    Kradzież na cmentarzu – jak się bronić i co zrobić, gdy nas to spotka?

    Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo

    Przede wszystkim nic nie zastąpi czujności – najlepiej samodzielnie zadbać o własne bezpieczeństwo. Na cmentarz wyruszajmy więc za dnia, najlepiej w towarzystwie rodziny czy znajomych. Torebki i reklamówki trzymajmy blisko siebie i nie spuszczajmy z nich oka choćby na chwilę. Rozsądnie jest zostawić wszystkie dokumenty i pieniądze w domu, a na groby wyruszyć z wcześniej zakupionymi zniczami czy wiązankami. Takie działania z pewnością ograniczą prawdopodobieństwo ataku rabusia i samej kradzieży. 

    W rzeczywistości złodziej może jednak poczekać na swoją okazję i obrabować grób już po Twoim odejściu. Odwiedzając cmentarz w kolejnych dniach możesz z przykrością stwierdzić, że znicze postawione dzień wcześniej po prostu zniknęły – tak niestety działają złodzieje. Jeśli zauważysz, że ktoś okrada cudze groby najlepiej będzie natychmiast powiadomić funkcjonariuszy Policji. Im więcej osób będzie podejmowało takie działania, tym większa szansa że nikt nie okradnie grobu Twojej rodziny. 

    Wykroczenie czy przestępstwo?

    Zastanówmy się jednak czy kradzież zniczy lub wiązanek jest wykroczeniem czy też przestępstwem? Zgodnie z treścią art. 262 § 2 Kodeksu karnego, kto ograbia zwłoki ludzkie, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Wskazany występek oznacza zatem zachowanie polegające na przywłaszczeniu przez sprawcę jakichkolwiek przedmiotów mających związek z miejscem spoczynku zmarłego, tj. kwiatów, zniczy, wazonów, rzeźb, elementów metalowych (np. krzyży, wizerunków świętych, liter), płyty nagrobka itp. Istotnym jest, że nie ma znaczenia, do kogo należała przywłaszczona rzecz (np. do spadkobierców zmarłego, znajomych, osób postronnych) oraz jaką miała wartość materialną. W związku z tym wymaga podkreślenia, że ograbienie grobu nigdy nie zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie (a zatem czyn zagrożony niższą karą niż przestępstwo), ponieważ wymienione przestępstwo nie należy do kategorii przestępstw przepołowionych, tj. mających swój odpowiednik w Kodeksie wykroczeń, gdzie wartość przedmiotu czynności wykonawczej wynosi do 250 złotych. W konsekwencji powyższego nie ma znaczenia wartość przywłaszczonych z grobu rzeczy – czyn sprawcy zawsze będzie stanowił przestępstwo.

    Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ograbienie zwłok, grobu lub miejsca spoczynku człowieka podlega surowszej odpowiedzialności karnej, niż znieważenie zwłok, przy czym słowo "ograbienie" należy interpretować jako synonim zaboru, kradzieży. Jest to często występujące w praktyce przestępstwo, które łączy się ze zniszczeniem lub uszkodzeniem miejsca spoczynku w celu zaboru cennych przedmiotów z grobu (grobowca) albo wprost ze zwłok ludzkich i odzieży. Zbezczeszczenie i ograbienie zwłok ludzkich albo miejsca spoczynku godzi w elementarne wartości, budzi odrazę i zasługuje na surowe karanie. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, do kogo rzecz należała – czy do zmarłego, jego spadkobierców czy innych osób. Nie musi ona przedstawiać wartości materialnej. Nie jest to bowiem przestępstwo przeciwko mieniu, a jego przedmiotem ochrony nie są cudze prawa do rzeczy. Pamiętaj, że zarówno zbezczeszczenia zwłok, jak i kradzież na cmentarzu należą do przestępstw ściganych z urzędu. 

      

    Podstawa prawna:

    [art. 262 § 2 k.k. (Dz. U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE