- Reklama -
wtorek, 16 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoEkshumacja - kiedy i na jakich zasadach może być dokonywana?

    Ekshumacja – kiedy i na jakich zasadach może być dokonywana?

    Na początku zaznaczmy, że ekshumacji nie można dokonywać w każdym czasie. Decydujące znaczenie ma tutaj pora roku, w której chcielibyśmy dokonać przeniesienia zwłok w inne miejsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ekshumacja może mieć miejsce jedynie w okresie pomiędzy 16 października a 15 kwietnia. Cel takiej regulacji jest dosyć prosty – w okresie jesienno zimowym negatywne skutki przenoszenia zwłok są mniej prawdopodobne, niż późną wiosną i latem, szczególnie jeśli dotyczy to szczątków pochowanych wiele lat temu. 

    Główne zasady ekshumacji

    Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady wnioskowania o ekshumację oraz całą procedurę z tym związaną jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Zgodnie z jego przepisami, ekshumację przeprowadza się we wczesnych godzinach rannych.  O zamierzonej ekshumacji należy zawiadomić właściwego powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który:

    • wykonuje nadzór nad ekshumacją oraz
    • może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie niż godziny poranne i okres od 16 października do 15 kwietnia, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności.

    Zwłoki ekshumowane przed upływem okresu mineralizacji wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze państwa, w skrzyni szczelnie wybitej blachą. Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie na cmentarzu bez jej otwierania. W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie i przygotowuje do przewozu zgodnie z wymaganiami określonymi w § 11 ust. 1 omawianego rozporządzenia (Zwłoki przewożone na obszarze państwa na odległość większą niż 60 km składa się w szczelnej drewnianej trumnie, wypełnionej warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania. Trumnę umieszcza się na czas przewozu w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia worek zdejmuje się i spala). Pamiętaj też, że o zamierzonej ekshumacji na cmentarzu zawiadamia się na piśmie zarząd cmentarza.

    Wniosek i ważne załączniku

    Jak wynika z powyższego do przeprowadzenia ekshumacji niezbędna jest zgoda powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego. W związku z tym każdy kto chciałby dokonać przeniesienia zwłok członka swojej rodziny w inne miejsce, musi sporządzić właściwy wniosek. Pismo to powinno być właściwie uzasadnione – ekshumacji dokonuje się najczęściej wtedy, gdy chcemy aby członkowie tej samej rodziny byli pochowani w jednym miejscu, podczas gdy na skutek różnych okoliczności spoczywają w różnych miejscach. Wniosek nie podlega żadnym opłatom i można go składać w ciągu całego roku. Pismo kierujemy do inspektora sanitarnego właściwego ze względu na aktualne miejsce pochówki zmarłego, który ma zostać ekshumowany. Do wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację należy dołączyć: 

    • odpis aktu zgonu,
    • zgoda zarządców cmentarzy (cmentarza z którego przenoszone są zwłoki i cmentarza na którym zwłoki mają być pochowane),
    • oświadczenie firmy przeprowadzającej ekshumację i przewóz zwłok/szczątków.

    Do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację uprawniona jest najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

    • pozostały małżonek(a) osoby zmarłej,
    • krewni zstępni (potomek w linii prostej: dziecko, wnuk, prawnuk itd.),
    • krewni wstępni (przodek w linii prostej: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.),
    • krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa,
    • powinowaty w linii prostej do pierwszego stopnia,
    • osoba dobrowolnie do tego zobowiązująca się. 

    Pamiętaj też, że jeżeli między członkami rodziny powstaje spór dotyczący ekshumacji, osobą(ami) uprawnioną(ymi) do złożenia wniosku o ekshumację będzie osoba(y) wskazana(e) prawomocnym rozstrzygnięciem sądu.

    Podstawa prawna:

    [rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. z 2001 r. Nr 153 poz. 1783)] 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE