- Reklama -
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKontrola stanu technicznego budynku

    Kontrola stanu technicznego budynku

    Osoby przeprowadzające kontrole

    Kontrole, o których mowa poniżej, przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, przy czym kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i urządzeń chłodniczych mogą być przeprowadzane przez osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

    Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać:

    • osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
    • osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych oraz kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

    Kontrolę stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa budowli piętrzących mogą przeprowadzać także upoważnieni pracownicy państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących.

    Szczegółowy zakres kontroli niektórych budowli oraz obowiązek przeprowadzania ich częściej, niż zostało to wskazane wyżej ustalają przepisy odrębne.

    Coroczny przegląd instalacji narażonych na działania atmosferyczne oraz innych elementów obiektu

    Wszelkie obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

    Sprawdzenie przydatności do użytkowania obiektu, przegląd estetyki obiektu, instalacji piorunochronnej i elektrycznej

    Wszelkie obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. Omawiana kontrola charakteryzuje się, jak widać, szerszym zakresem w stosunku do kontroli omawianej powyżej. Można powiedzieć, iż jest to bardziej dogłębny przegląd stanu technicznego obiektu, obejmujący nie tylko najważniejsze elementy konstrukcyjne (ściany pionowe, stropy, belki, dach), ale również sprawność instalacji.

    Przegląd dużych obiektów

    Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowadzonej kontroli. Do obiektów, o których mowa, zaliczyć można w szczególności centra handlowe, salony samochodowe czy inne obiekty (np. hale magazynowe), których powierzchnia zabudowy jest znaczna.

    Kontrola bezpiecznego użytkowania w przypadku wystąpienia szkodliwych czynników zewnętrznych

    Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. W szczególności należy poddać kontroli elementy stolarsko-kowalskie budynku (np. balustrady), które – poddane działaniu atmosferycznemu – mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

    Obowiązek kontroli elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu nie obejmuje właścicieli i zarządców:

    • budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
    • obiektów budowlanych: budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, o których mowa w art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego.

    Kontrola stanu technicznego kotłów

    Wszelkie obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego kotłów, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz ich wielkości do potrzeb użytkowych:

    • co najmniej raz na 2 lata – opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW,
    • co najmniej raz na 4 lata – opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem.

    Kontrola efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji

    Wszelkie obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji (o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW), jak również ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych.

    Sprawdzenie wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli

    Każdorazowo, w trakcie kontroli, o których mowa powyżej, należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.

    Konsekwencje stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu

    Właściwy organ (organ nadzoru budowlanego) – w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie: życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska – nakazuje przeprowadzenie kontroli w tym zakresie. Organ ten może także żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części. Omawiany tu nakaz przeprowadzenia kontroli organ nadzoru budowlanego kieruje do właściciela lub zarządcy obiektu, gdyż właśnie do tych podmiotów odnosi się obowiązek poddawania obiektu kontroli.

    Podstawa prawna

    Art. 29, art. 61, art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE