- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProjekt rozszerzenia zbioru leków refundowanych dla osób starszych

    Projekt rozszerzenia zbioru leków refundowanych dla osób starszych

    Cel projektowanej nowelizacji

    Celem projektu jest przyznanie emerytom i rencistom (pobierającym świadczenia w wysokości nie przekraczającej kwoty najniższej emerytury, z wyłączeniem dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i deputatu węglowego, które ukończyły 75 rok życia) uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki. Projekt oparto na założeniach przepisu art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym każdy ma prawo do ochrony zdrowia. W większości przypadków wysokość otrzymywanych świadczeń (biorąc pod uwagę wzrost cen leków oraz niesatysfakcjonujący zakres wykazu leków refundowanych) nie pozwala na wykupienie wszystkich potrzebnych leków osobom najbardziej potrzebującym (zob. uzasadnienie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, www.sejm.gov.pl).

    Zakres projektowanych zmian

    Zgodnie z treścią uzasadnienia nowelizacji, ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, biorąc pod uwagę warunki i wyjątkowe okoliczności dotyczące pewnych grup osób, przewiduje szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, zawarte w rozdziale 3 (m. in. w stosunku do Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi, Zasłużonych Honorowych Dawców Przeszczepu, weteranów, inwalidów wojskowych, inwalidów wojennych oraz osób represjonowanych, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych). Uprawnienia te przysługują w różnych, określonych ustawą, zakresach. Generalnie jednak ponoszona przez nich odpłatność za leki podlega zmniejszeniu. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej przyznaje inwalidom wojennym oraz osobom represjonowanym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej, a także cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, uprawnienie do bezpłatnego zaopatrzenia w leki o kategorii dostępności „Rp” lub „Rpz” oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji, dopuszczone do obrotu na terenie kraju. Twórcy projektu uznają za uzasadnione dodanie w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej nowej grupy uprawnionych do bezpłatnego zaopatrzenia w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji. Są to osoby pobierające emeryturę lub rentę, jednakże nie wszystkie, ale najuboższe, które osiągnęły pewien pułap wieku, z którym łączy się zwiększona zachorowalność i konieczność stałego przyjmowania wielu leków. W tej kategorii mieszczą się – jak słusznie podkreślają twórcy projektu zmian – osoby pobierające najniższą emeryturę lub rentę. Projekt wprowadza więc nową kategorię uprawnionych do szczególnych uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej, którymi są emeryci i renciści pobierający najniższe świadczenia oraz spełniający przesłankę ukończenia 75 lat (zob. uzasadnienie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, www.sejm.gov.pl).

    Kategorie dostępności leków

    Ze względu na wyżej wskazane informacje, warto wyjaśnić, co oznacza zaliczenie produktu leczniczego do kategorii „Rp” albo Rpz”.
    Produkty lecznicze dopuszczone do obrotu otrzymują jedną z następujących kategorii dostępności:

    • wydawane bez przepisu lekarza – OTC;
    • wydawane z przepisu lekarza – Rp;
    • wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania – Rpz;
    • wydawane z przepisu lekarza, zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, określone w odrębnych przepisach – Rpw;
    • stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym – Lz.

    Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności "wydawane z przepisu lekarza – Rp" w przypadku, gdy:

    • może stanowić bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, nawet wówczas, gdy jest stosowany prawidłowo bez nadzoru lekarskiego, lub
    • może być często stosowany nieprawidłowo, czego wynikiem może być bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie zdrowia ludzkiego, lub
    • zawiera substancje, których działanie lecznicze lub niepożądane działania wymagają dalszych badań, lub
    • jest przeznaczony do podawania pozajelitowego.

    Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności "wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania – Rpz" w przypadku, gdy:

    • produkt leczniczy stosuje się w terapii chorób lub stanów klinicznych, które muszą być zdiagnozowane w warunkach szpitalnych lub w ośrodkach o odpowiednim zapleczu diagnostycznym, chociaż podawanie i dalsza opieka mogą być prowadzone gdzie indziej, lub
    • produkt leczniczy przeznaczony jest dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie, ale jego stosowanie może powodować ciężkie niepożądane działanie, a w przypadku szczepionek poważne działanie niepożądane, i wymagać specjalnego nadzoru w trakcie przyjmowania produktu leczniczego oraz specjalnego nadzoru lekarza w całym okresie terapii.

    Etap realizacji

    Projekt dwunastego września został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz do Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Aktualnie trwają dalsze konsultacje.

    Podstawa prawna

    Art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.).
    § 1, § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności (Dz. U. z 2008 r. Nr 206, poz. 1292).

    Źródło

    www.sejm.gov.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE