- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUżywanie świateł zewnętrznych pojazdu

    Używanie świateł zewnętrznych pojazdu

    Zawsze włączaj światła mijania

    Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Używanie świateł mijania jest obowiązkiem, do którego należy stosować się przez całą dobę. Ustawodawca, wprowadzając obowiązek używania świateł mijania także w ciągu dnia, podjął słuszną decyzję w tej mierze. Trzeba zdecydowanie podkreślić, że omawiana decyzja przyczynia się bezpośrednio do wzrostu poziomu bezpieczeństwa na drogach. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza na drogach jednojezdniowych, o łącznie dwóch pasach ruchu biegnących w przeciwnych kierunkach.

    Od świtu do zmierzchu możesz stosować światła do jazdy dziennej

    W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Nowoczesne samochody standardowo wyposaża się w, umieszczone osobno albo zespolone z przednimi reflektorami, światła do jazdy dziennej. Trzeba przyznać, że światła te przynoszą pewien walor estetyczny, ale ich najważniejszym zadaniem jest ułatwienie jadącym z przeciwka zauważenia danego pojazdu. Starsze samochody można wyposażyć w światła do jazdy dziennej, należy jednak pamiętać o szczególnych wymogach odnośnie możliwości ich montażu.

    Przestrzegaj szczególnych wymagań dotyczących stosowania świateł do jazdy dziennej

    Szczegółowo problematyka ta została uregulowana w załączniku nr 6. do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

    W tym miejscu jednak można zaakcentować, iż światła do jazdy dziennej powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika. Światła te powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu. Przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie powinny włączać się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie owych świateł (na szerokość), to nie powinny się one znajdować dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, a wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600 mm. Wymaganą barwą jest barwa biała. Zgodnie z rozporządzeniem pojazd powinien mieć dwa takie światła umieszczone z przodu. Światła dzienne powinny być umieszczone na wysokości od 250 mm. do 1500 mm.

    Pamiętaj, kiedy możesz używać świateł drogowych

    W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

    • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
    • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
    • pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

    Na drodze krętej możesz używać także świateł przeciwmgłowych

    Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

    Pamiętaj, że nie zawsze, w razie zatrzymania lub postoju pojazdu, można wyłączyć światła

    Świateł, zgodnie z powyższymi rozważaniami, należy używać również podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy. Jeżeli zatem przed przejazdem kolejowym zatrzymają się łącznie co najmniej trzy pojazdy, to wyłącznie ten znajdujący się pomiędzy pierwszym pojazdem a trzecim może mieć wyłączone światła zewnętrzne.

    Kierujący pojazdem silnikowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni. Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu (z wyjątkami wskazanymi w ustawie, które dotyczą np. pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami) mogą być wyłączone.

    Podstawa prawna

    Art. 51 ust. 1, art. 51 ust. 2, art. 51 ust. 3, art. 51 ust. 5, art. 51 ust. 7, art. 52 ust. 1, art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r., – Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.).
    Załącznik nr 6. do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 951 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE